یک لوح تاریخی مربوط به دوره هخامنشیان در مشگین شهر کشف شد

یک لوح تاریخی مربوط به دوره هخامنشیان در مشگین شهر کشف شد

فرمانده انتظامی مشگین شهر از کشف یک لوح تاریخی مربوط به دوره هخامنشیان در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ شاپور بختیاری روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ماموران این لوح به ارزش چهار میلیارد ریال را در یک معامله صوری از دو نفر قاچاقچی خریداری و هر دو نفر را دستگیر کردند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشدگری مشگین شهر نیز در این زمینه گفت: بررسی‌های اولیه توسط کارشناسان میراث فرهنگی نشان می‌دهد متن این لوح به احتمال زیاد مربوط به قانون یا فرمان پادشاهان هخامنشی یا فرمانروای هخامنشی منطقه می‌باشد.

محرم جعفری افزود: با دعوت از خط شناسان سازمان میراث فرهنگی کشور و بازخوانی این لوح که به خط میخی نگاشته شده نکات مبهمی از هویت تاریخی منطقه آشکار خواهد شد.

این لوح به ابعاد تقریبی ‪ ۴۵‬در ‪ ۳۵‬سانتی متر و ضخامت ‪ ۶/۵‬سانتی متر و از سنگ سخت تهیه شده است.

شهرستان مشگین شهر با ‪ ۱۵۹‬هزار نفر جمعیت در شمال غرب اردبیل دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه، کاروانسرای قانلی بولاغ، مقبره سیدسلیمان فخرآباد، کهنه قلعه، چند حمام قدیمی و آبهای گرم معدنی شابیل و قینرجه است.ک/‪۳‬

/ 2 نظر / 58 بازدید
قاسم ابراهیمی

بسمه تعالی به امید آبادانی و سرسبری هر چه بیشتر شهر عزیزمان مشکین شهر ( خیاو ).

خیاوی

با سلام از شنیدن این خبر شادی توام با افسوس مرا در برگرفت چرا؟ خوشحال از اینکه باز ورقی از تاریخ قدیمی این شهرستان از کتاب تاریخ به اثبات رسید و اما... افسوس از اینکه این لوح نیز می‌رود پیش آثار پیدا شده‌ی دیگر که مکانش کجاست ناکجاآباد کاش هرگز چنین چیزهایی از دل خاک این شهر بیرون نیاید تا لااقل در حسرت این نسوزیم که تحرف تاریخمان تا کی پناه بر خدا