حمام تاریخی عدل مشکین شهر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

حمام تاریخی عدل مشکین شهر در فهرست آثار ملی کشور به ثبترسید

مشکین شهر، اردبیلخبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۷/۰۸/۲۵

داخلی. اجتماعی. فرهنگی. حمام عدل.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشکین شهر از ثبت حمام تاریخی عدل اینشهرستان درفهرست آثار ملی کشور خبرداد.

محرم جعفری روزشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حمام که در مرکزمشکین شهر و در یکصد متری مقبره شیخ حیدر واقع شده با زیربنای ‪ ۶۰۰مترمربع دردوره قاجاریه احداث شده است.

وی گفت: به عقیده کارشناسان میراث فرهنگی این حمام از معماری قابل توجه و منحصربفردی برخوردار بوده و دارای دو سالن مجزاست که هر سالن روی چهار طاق گنبدی شکلاستوار شده است.

وی، سالن رختکن و وجود چهارگنبد کوچکتر درچهار گوشه رختکن را از ویژگی های اینحمام ذکر کرد و افزود: گنبد اصلی و پایه‌های آن در داخل محوطه رختکن واقع شده و حوضزیبایی وسط رختکن را مزین کرده است.

جعفری گفت: پلان گرمخانه نیز شباهت کامل به پلان رختکن داشته، اما قسمت خزینه آنبه دلیل احداث دوش از بین رفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا هم اکنون به رغم برخی اقدامات انجام شده برای جلوگیری ازتخریب این بنا بخشی از این حمام در حال تخریب بوده و بخشی دیگر نیز به محل تخلیهزباله درمانگاه مجاور حمام تبدیل شده است.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشکین شهر تامین نشدن اعتبار لازم برایتملک بنا را عامل بلاتکلیف ماندن عملیات ساماندهی و بازسازی این بنای ارزشمندتاریخی اعلام کرد.

شهرستان مشکین‌شهر با ‪ ۱۵۹هزارنفر جمعیت در شمال غرب اردبیل دارای آثار تاریخیمتعددازجمله بقعه شیخ حیدر، قلعه قهقهه، کاروانسرای قانلی بولاغ، مقبره سیدسلیمانفخرآباد، کهنه قلعه، چند حمام قدیمی و آبهای گرم معدنی شابیل و قینرجه است.ک/‪۳

/ 0 نظر / 123 بازدید