بناي حمام تاريخي مشگين شهر در آستانه تخريب قرار دارد

به دليل اختلاف اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي مشگين شهر با مالكين، بناي حمام باقي مانده از دوران قارجاريه اين شهر در آستانه تخريب قرار گرفته است.

اين بناي تاريخي كه در قسمت جنوب شرقي بقعه شيخ حيدر واقع شده در زميني به مساحت ‪ ۶۰۰‬مترمربع احداث شده و شامل گرمخانه، رختكن، خزينه دوش و ساير اماكن مربوط به حمام عمومي است.

بناي اين ساختمان از كف خيابان حدود ‪ ۲/۵‬متر پايين تر بوده و سقف آن بر روي هشت پايه استوار شده و هشت طاق گنبدي زيبا آن را پوشش داده است.

اين حمام كه دراواخر دوران قاجار احداث شده تا پيش از انقلاب اسلامي مورد استفاده اهالي قرار مي‌گرفت و هم‌اكنون به محل تجمع افراد ناباب تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا جمعي از اهالي مشگين شهر با انتقاد از وضعيت فعلي خواستار تلاش مسوولان ذيربط استان براي حل اختلاف برسر تملك اين حمام و جلوگيري از تخريب اين بنا شدند.

شهرستان مشگين شهر با ‪ ۱۷۰‬هزارنفر جمعيت در شمال غرب استان اردبيل داراي آثار تاريخي متعدد از جمله قلعه قهقهه ، كاروانسراي قانلي بولاغ ، مقبره سيدسليمان فخرآباد و كهنه قلعه و چند حمام قديمي و آبهاي گرم معدني شابيل و قينرجه است.

/ 0 نظر / 24 بازدید