طرح تكثير و توليد ماهيان زينتي در مشگين شهر اجرا شد

كارشناس شيلات مشگين شهر گفت:طرح تكثير و توليد ماهيان زينتي با استفاده از آب گرم چشمه‌هاي طبيعي براي اولين بار در كشور با موفقيت در مشگين شهر اجرا شد.

غلامرضا بيشكول روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا افزود: در اين طرح دماي متناسب آب با شرايط زيست اين نوع ماهيان ‪ ۲۸‬تا ‪ ۳۲‬درجه سانتي گراد است و در شهرستان مشگين‌شهر با وجود ده‌ها دهنه چشمه آبگرم با دماي متفاوت شرايط مناسبي براي پرورش ماهيان زينتي فراهم است.

وي يكي از مشكلات اصلي تكثير و توليد ماهيان زينتي را بالا بودن دماي آب با استفاده از وسايل گرمايشي و ثابت نگهداشتن آن بوسيله ترموستات ذكر كرد و گفت: در مزراع توليد ماهيان زينتي مشگين‌شهر بدون استفاده از هرگونه تجهيزات جانبي عمل تكثير ، توليد و نگهداري در بهترين شرايط زيستي انجام مي‌شود.

به‌گفته وي، هم‌اكنون شش خانواده ماهيان زينتي از جمله زنده زايان ، ماهيان طلايي،گورامي‌ها،تترا، بارب و يسچلايد در مزرعه مشگين‌شهر پرورش داده مي‌شود كه با توجه به سبك بودن آب چشمه از رشد مناسبي برخوردار هستند.

بيشكول گفت:بر اساس بررسي‌ها و مطالعات انجام شده كمتر نقطه‌اي در جهان وجود دارد كه ماهيان سردابي و ماهيان زينتي در يك مزرعه پرورش داده شوند و اين امر به بركت قابليت‌هاي كوه سبلان در مشگين شهر امكان پذير شده است.

شهرستان مشگين شهر از نطر توليد ماهيان سردابي رتبه اول استان اردبيل را دارد.

مشگين شهر با ‪ ۱۷۰‬هزار نفر جمعيت در ‪ ۸۵‬كيلومتري شمال غرب اردبيل واقع است

/ 0 نظر / 27 بازدید