تخريب سنگ نبشته ساساني در مشگين شهر

تخريب سنگ نبشته ساساني در مشگين شهر
 
اردبيل ـ خبرنگار «ايران»: شهرستان مشگين شهر داراي بيش از ۶۰۰ اثر يادماني و تاريخي است كه از ميان آنها تعداد ۳۶ اثر در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده و يا در حال ثبت است. اين يادمانها كه طيف وسيعي از آثار و بناها را شامل مي شوند، از كهن ترين هسته هاي اجتماعي از دوران ماقبل تاريخ تا جوامع سازمان يافته دوره هاي معاصر برجاي مانده اند. حاجي زاده مدير ميراث فرهنگي استان اردبيل در گفت و گويي با انتقاد از تخريب يكي از آثار تاريخي شهرستان افزود: مشگين شهر سرزميني است كه در ميان كانونهاي تمدن باستان واقع شده و موقعيت خاص آن در فاصله مراكز مهمي چون قفقاز و آناتولي و ارتباطات حاصل از مناسبات اين مراكز بر آن جايگاهي ممتاز در طول تكوين و تحول تاريخش داده است.
وي در ادامه گفت: از جمله آثار تاريخي مشگين شهر مي توان به قلعه هاي تاريخي ارشق، قهقهه، مقبره شيخ حيدر، پل ها و كاروانسراها و سنگ نبشته پهلوي كه در داخل شهر جاي گرفته است، اشاره نمود. اين سنگ نبشته كه در زمان شاپور دوم ساساني و به هنگام ساخت قلعه كهنه توسط فرمانرواي منطقه نوشته شده بود، متأسفانه به دليل كم توجهي مسؤولين ذيربط و آسيب رساندن عده اي، از بين رفته است. به عقيده باستان شناسان اين كتيبه از نظر زماني و مكاني داراي اهميت خاصي است بدين معني كه از نظر مكاني اولين كتيبه پيداشده ساساني در آذربايجان است. اين كتيبه از نظر زماني نيز به عهد سلطنت شاپور دوم ساساني كه شكوفايي تمدن و فرهنگ سلسله ساسانيان است مربوط مي شود. حال سؤال اينجاست امروزه كه يادمانهاي فرهنگي به عنوان عناصر تشكيل دهنده شخصيت جمعي و حافظه تاريخي ملتها محسوب مي شوند و در شكل دادن به هويت آنها نقش دارند چرا تخريب مواريث فرهنگي را كه همان تخريب حافظه تاريخي يك ملت است جدي نمي گيريم. مسؤولان ميراث فرهنگي استان هنوز علت تخريب و از بين بردن اين سنگ نگاره ها از سوي عده اي را توضيح نداده اند.
/ 5 نظر / 8 بازدید
ali

بنده از زحمات بی دريغ شما تقدير و تشکر می نمايم اميدوارم در تمام مراحل زندگی موفق بوده باشيد

babak

با سلام وتشکر از بازديد شما از وبلاگ بنده-برای شما ارزوی موفقيت ميکنم در ضمن بنده شما را در لينک وبلاگم قرار دادم اميدوارم شما نيز بنده را در لينک وبلاگ خوبتان قرار دهيد.موفق باشيد-ياشاسين مشگين شهر ياشاسين غلامرضا نورمحمد نصرآبادي از طرف:بابک خياولار www.meshkin.blogfa.com

hassan

بسيار عالی است اميدوارم هميشه بنويسی مشکين شهر بعد از اردبيل اولين شهر استان می باشد

حسنعلی

اينکه با علاقه مندی فراوان در مورد شهر و ديار خود چنين مطالبی را گرد اوری و در معرض عموم قرار داديد کار بس زيبا و قابل پسندی است کاش همه هم شهريان شما که کم هم نيستند راهی برای اشنائی با اين وب بلاگ پيدا می کردند من با شما هم استانی هستم و علاقه مند به ديار اذربايجان کمتر شناختی از مشکين شهر داشتم و فقط می دانستم که انگور ان مشهور است البته چندين سال پيش نيز گذری از انجا که به دشت مغان می رفتم داشتم بس طبيعت زيبائی داشت و با اين مطالعه نوشته هايتان اطلاعاتم زياد شد هر جا باشيد موفق باشيد . اميد روزی قسمتی حاصل بشه برای ديدن انهمه اثار و طبيعت شهرتان مسافرتی به انجا داشته باشم و بياد شما نيز بيفتم. به اميد ان روز

بابک

ممنون هم استانی عزيز از لطفت درخواست شما اجابت شد. به اميد موفقيت روز افزون شما ووبلاگتان. اولی در تمام مراحل زندگی وديگری در شناساندن شهر زیبای مشگین شهر به عموم مردم .اذربایجانین دیلی بی زمانه ده سن وامثال سنسن. ساق اولاسان.