آداب و رسوم مردم مشگین شهر در ماه مبارک رمضان

   

آداب و رسوم مردم مشگین شهر در ماه مبارک رمضان

 

 

 

مشکین رسا: ماه خدا با همه خیر و برکتش گشوده شده و برای قدم گذاشتن به مهمانی خدا و آسمانی شدن آیین های خاص خود را دارند، آیین هایی که در گذر زمان به فراموشی سپرده می شوند .

به گزارش مشکین رسا، آداب و رسوم ماه مبارک رمضان یکی از مباحث مهم فرهنگ مردم است که به واسطه قدمت خود، از قداست ویژه ای برخوردار است. متأسفانه در زندگی شهری و ماشینی، بسیاری از این سنت‌های زیبا به بوته فراموشی سپرده شده اند و بسیاری دیگر نیز کم رنگ تر شده اند و از آن‌جا که این رسوم زمینه ساز همبستگی در جامعه به ویژه در میان آحاد ملل مسلمان است، اهمیت فراوانی نیز دارد. به انگیزه ماه مبارک رمضان و آغاز ماه تزکیه روح و جان، با جلوه هایی از این مناسبت‌ها و آداب و رسوم رمضان در فرهنگ مردم مشگین شهر آشنا می‌شویم.
 
قاباقاگئتمک
 
مردم شهرستان مشگین شهر مانند سایر مناطق کشور که به پیشواز‌ ماه مبارک رمضان می‌روند از چند روز مانده به آغاز این ‌ماه پر برکت، مخصوصا روز آخر‌ماه شعبان را روزه می‌گیرند که به این پیشواز قاباقاگئتمک می‌گویند.
 
اذان گفتن
 
اذان زیبا و ماندگار استاد مؤذن‌زاده که به‌عنوان میراث معنوی و فرهنگی کشورمان به ثبت رسیده امروزه بخشی از فرهنگ رمضانی کشورمان شده است به‌طوری که یک رمضان است و یک اذان مؤذن‌زاده مگر می‌شود در‌ماه مبارک رمضان صدای اذان دوست داشتنی این استاد مسلم را مهمان قلب روزه‌داران ندید؟
اذان مرحوم مؤذن‌زاده برای مردم کشورمان و به‌خصوص در منطقه ما جایگاه ویژه‌ای دارد.
 
تعطیلی شهر هنگام افطار
 
یکی از رسوماتی که در مشگین شهر همچنان ماندگار شده بسته‌شدن مغازه‌ها هنگام افطار است .
در این‌ماه مغازه‌ها به غیر از غذاخوری‌ها هنگام افطار بسته می‌شوند حتی اگر کسی زمان نزدیکی افطار را نداند از حرکت و جنب و جوش عظیم بین مردم و بسته‌شدن مغازه‌ها متوجه رسیدن زمان افطار می‌شود.
 
سال اولی ها

طبق یک سنت قدیمی دختران و پسران نوجوان که تازه بالغ شده و نخستین رمضان دوران تکلیف خود را می‌گذرانند، از سوی والدینشان به شیوه های مختلف مورد تشویق قرار می‌گیرند.
بارز‌ترین شکل آن، این است که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، با ترتیب دادن یک مهمانی افطاری، سال اولی‌ها و مؤمنان تازه بالغ را دعوت کرده و با دادن هدیه‌ای کوچک، آنان را به انجام تکالیف الهی و فرایض دینی تشویق می‌کنند.
 
اوباشدانلق
 
در قدیم که ساعتی برای بیدار شدن در سحرهای ماه رمضان وجود نداشت، عده ای از مردم، سحرگاهان به پشت بام منازل خود می‌رفتند و با صدای بلند به خواندن مناجات می‌پرداختند.
نزدیکی های سحر که می شد برای بیدار شدن در سحر قبلاً همسایه‌ها به یکدیگر سفارش می‌کردند که برای سحری خوردن یکدیگر را بیدار کنند و هر شب کسی که بیدار می‌شد، دیگر همسایه‌ها را نیز بیدار می‌کرد و با کوبیدن درب خانه‌ها وقت سحر را اعلام می‌کرد.

افطاری دادن
 
میهمانی افطار با دعوت قبلی، رسمی است بسیار کهن؛ به طوری که امروزه دعوت میهمانان از اواسط ماه شعبان آغاز می‌شود. در برخی از خانواده‌های پرجمعیت، وضع به گونه‌ای است که اعضای خانواده، به خصوص جوان‌تر‌ها و زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده‌اند اکثر افطاری‌های ماه مبارک رمضان را در منزل دوست و فامیل مهمان هستند.‏
 
مراسم احیا

مراسم احیا از لحظات روحانی و به یاد ماندنی است که مردم این شهرستان سعی می‌کنند از فیض این شب‌ها به دور نمانند.
در شبهای احیا و شهادت امیر المومنین (ع)، مردم برای احیای این شب در مساجد جمع می‌شدند و به خواندن دعا و مناجات می‌پرداختند.
اهمیت بیداری این شب در نظر مردم، آن قدر زیاد بود که با خود خوراکی به مسجد می‌آوردند .
 
دوختن کیسه برکت

یکی دیگر از رسومات مردم شهرستان دوختن کیسه برکت است که همزمان با آخرین جمعه‌ماه رمضان در مساجد شهرستان مشکین‌شهر برگزار می‌شود.
دوخت این کیسه‌ها که در آخرین روز‌ ماه مبارک رمضان و معمولا با ختم ۳۰جزء قرآن کریم تمام می‌شود، براساس یک باور دینی و مذهبی توسط زنان و دختران شهرستان انجام می‌شود.
این کیسه‌ها که بین مردم به برکت توربافی، معروف است، از پارچه نذری تهیه می‌شود و پس از آماده‌شدن، مقداری نمک و وجه نقد در آن قرار داده می‌شود. خانواده‌ها پس‌انداز خود را در طول سال داخل این کیسه قرارداده و در سفرهای زیارتی و کارهای عام‌المنفعه مورد استفاده قرار می‌دهند.
 
عید فطر
 
روز عید فطر نیز مردم پس از اقامه نماز برای تبریک عید به خانه بزرگان فامیل و همسایه‌ها می‌روند .
 
‌تاریخ‌ ماندگار

آداب و رسوم شاید هیچ ماه دیگری مثل ماه مبارک رمضان این همه تنوع آداب و رسوم و عادت‌های دوست‌داشتنی نداشته باشد .

آدابی که به‌مرور زمان بخشی از آن به فراموشی تاریخ سپرده می‌شود و مرور آداب فراموش‌شده این ایام می‌تواند خاطره‌انگیز باشد.
 
انجام کارهای نیک در ماه رمضان

صرفنظر از آداب و رسوم گذشتگان و باورها و عقاید مردم در مورد ماه رمضان، انجام اعمال نیک در این ماه و اعتقاد به این امر از گذشته‌ها تاکنون در میان مردم وجود دارد و به عنوان یک باور به آن اعتقاد دارند.

مردم در ماه رمضان در پی کسب ثواب و نیکی بوده و به هر شکلی سعی در انجام اعمال نیک و پسندیده دارند.

در طول روز نیز روزه داران به امور روزمره خود می‌پرداختند و گاهی به دلیل خستگی و بیداری سحر، امور روزمره با تاخیر شروع و از طرفی زودتر تمام می‌شد.
 
انتهای پیام /

 

/ 2 نظر / 164 بازدید
وحید

سلام همشهری خوبی؟ایشالاه که خوب باشی من یه رومی زدم مخصوص برو بکس باحال مشکین شهر تو هم خواستی بهمون یه سری بزن اگه ادرسشم لینک کنی میتونیم رتبه این روم رو در بین روم های فارسی ببریم بالا اگه واقعا مشکین رو دوس داری ادرس رو توی وبلاکت لینک کن www.meshkinclub.ir

وحید

سلام همشهری خوبی؟ایشالاه که خوب باشی من یه رومی زدم مخصوص برو بکس باحال مشکین شهر تو هم خواستی بهمون یه سری بزن اگه ادرسشم لینک کنی میتونیم رتبه این روم رو در بین روم های فارسی ببریم بالا اگه واقعا مشکین رو دوس داری ادرس رو توی وبلاکت لینک کن www.meshkinclub.ir