کنچوبه

شهرستان: مشگین شهر     بخش :              روستا: کنچوبه

کنچوبه

دهستان یافت با وسعت تقریبی 27510 هکتار در شمال غربی مشگین­شهر واقع شده و از طرف شرق با دهستانهای صلوات و ارشق غربی و از طرف جنوب با بخش مرکزی مشگین­شهر همسایه است. دهستان یافت کلاً 2042 هکتار زمین زراعی دارد که نسبت به دهستانهای دیگر زمین زراعی کمتری دارد و برعکس به علت مجاورت به رودخانه قره سو از آب بیشتری برخوردار است که هیچگونه توازن نداشته و به علت کوچک بودن قطعات زمین زراعی سرمایه­گذاری نیز مقرون به صرفه نبوده و نیست و سرمایه­گذاری یک پارچه کردن زمین­های زراعی را می­طلبد.

کنچوبه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مجاورت با رودخانه قره­سو از روزگاران قدیم مورد توجه حاکمان قرار گرفته و این امر باعث شده که آثار و ابنیه تاریخی از خود بجای گذارند. از آن جمله وجود قلعه قهقهه و چوپان قلعه مبین این مفهوم بوده و در طول تاریخ مردان بزرگ تاریخی بسیاری در خود جای داده و قهرمانان ملی این سرزمین را در مقابل حملات دشمن قسم خروده خود پناه و نجات داده است.

قلعه قهقهه در 3 کیلومتر غربی کنچوبه واقع شده است و به لحاظ صعب­العبور بودن در مواقع خطر به عنوان خزائن سلطنتی عنوان شده است.

قلعه قهقهه با ارتفاع 2553 متر از سطح دریا به شکل دایره­ای در میان صخره­ها با پرتگاه خطرناک که برای رسیدن به قلعه باید راه دشوار و سختی را پیمود. قلعه قهقهه از سه حصار متداخل ترکیب یافته است. حصارها علاوه بر تعین حدود قلعه جهت تکمیل دیواره­های سنگی کوه تعبیه شده است و نشان می­دهد کوهی که قلعه بر آن قرار دارد خود یک قلعه صعب­العبور می­باشد و هر حصاری یک روزنه دارد ولی حصار اصلی دارای چهار برج و دروازه آن دارای دو برج پنج ضلعی غیرمنتظم و طاق هلالی و بعد از دروازه یک راهرو طویل به عرض 5/2 متر و ارتفاع 3 متر با طاق هلالی دارد. (متأسفانه به علت بی­توجهی و سوءاستفاده سودجویان طاقهای این قلعه ریخته و مخروبه­ای بیش نمانده است.) پنج استخر سنگی دراد که در بدنه کوه کنده شده است و همه در یک ردیف هستند.

/ 1 نظر / 72 بازدید

در تعطیلات عید میتوان به قتور سویی رفت و ضعیت راه چگونه است آیا برف زیادی وجود دارد