شهرستان مشگين شهر اصلي‌ترين كانون بيماري كالاآزار در خاورميانه است

محقق و كارشناس ايستگاه تحقيقات پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران مستقر در مشگين شهر گفت: بر اساس آخرين آمار منتشره از سوي سازمان بهداشت جهاني اين شهرستان اصلي‌ترين كانون بيماري كالاآزار در خاورميانه است.

ذبيح‌الله زارعي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنكار ايرنا افزود: اين بيماري كه در اصطلاح محلي به دالاغ معروف است از مهم‌ترين بيماري‌هاي انگلي است كه با علايمي از قبيل تب‌هاي نامنظم، بزرگي شكم، كم‌خوني و لاغري همراه است و معمولا در كودكان زير ‪ ۱۰‬سال ديده مي‌شود.

وي گفت: با هدف شناسايي ، مطالعه و درمان اين بيماري ايستگاه تحقيقات بهداشتي و پزشكي مشگين‌شهر از سال ‪ ۷۲‬در اين شهرستان مستقر شده وفعاليت هاي گسترده‌اي در اين زمينه آغاز شده است.

وي افزود: اين ايستگاه در مطالعات خود گروه سگ سانان رابه عنوان مهم‌ترين منبع آلودگي و پشه‌هاي خاكي را نيز به‌عنوان ناقل اصلي اين بيماري به انسان تشخيص داده است.

زارعي گفت : كارشناسان اين مركز موفق به تهيه آنتي ژني شده‌اند كه با استفاده از يك قطره خون از نمونه مشكوك ، بيماري در عرض چند ساعت تشخيص داده مي‌شود.

وي گفت: در روش‌هاي قبلي از مغز استخوان بيمار نمونه برداري مي‌شد و در بيشتر مواقع فرد بيمار تحمل اين عمل را نداشت.

وي افزود: اين آنتي ژن قبلا در انحصار كشور هلند بود و ايران توانست به عنوان دومين سازنده آن در جهان مطرح شود.

وي با اشاره به اين كه در بيشتر كتب و منابع پزشكي ميزان مرگ و مير ناشي از كالاآزار بيش از ‪ ۹۵‬درصد ذكر شده گفت: با تلاش‌هاي پزشكي انجام شده هم‌اكنون مرگ و مير ناشي از اين بيماري در منطقه به صفر رسيده است.

ايستگاه تحقيقات بهداشتي و پزشكي شهرستان مشگين شهر جزو ‪ ۱۳‬مركز تحقيقات بهداشتي كشوراست كه علاوه برانجام كارهاي تحقيقاتي درزمينه بيماري كالاآزار و ساير بيماري‌هاي بومي منطقه ، در زمينه بازآموزي صحرايي دانشجويان رشته‌هاي مختلف از جمله علوم باليني ، علوم پايه پزشكي ، دكتراي حرفه‌اي و دكتراي تخصصي فعاليت دارد.

شهرستان مشگين شهر با ‪ ۱۷۰‬هزار نفر جمعيت در ‪ ۸۵‬كيلومتري شمال غرب اردبيل واقع است.

/ 0 نظر / 26 بازدید