پرداخت يارانه دولت به صنايع لبني در متمم بودجه مطرح مي‌شود

دبيركل فراكسيون صنايع غذايي مجلس در گفت‌وگو با فارس:

پرداخت يارانه دولت به صنايع لبني در متمم بودجه مطرح مي‌شود

خبرگزاري فارس: دبيركل فراكسيون صنايع غذايي مجلس گفت: عدم اجراي تعهدات دولت براي پرداخت يارانه صنايع لبني و برخورد دستوري در قيمت‌گذاري محصولات، اين صنايع را در معرض زيان‌دهي و ورشكستگي قرار داده است.

ولي ملكي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در خصوص نشست روز گذشته فراكسيون صنايع غذايي مجلس گفت: متاسفانه صنايع لبني كشور با مشكلات عديده‌اي دست به گريبان هستند و در آستانه ضرر و ورشكستگي قرار گرفته‌اند.
وي خاطرنشان كرد: از سوي رياست جمهوري و وزارت جهاد به شكل يك طرفه اعلام شده است به هيچ وجه نبايد افزايش قيمت شير يارانه‌اي صورت پذيرد و اين در حالي است كه يارانه پيش‌بيني شده براي كمك به اين صنايع نيز به واحد‌هاي توليدي ارائه نشده است.
ملكي افزود: تحت اين شرايط توليد‌كنندگان محصولات لبني با زيان مواجه شده‌اند چنانكه صنايع شير ايران كه 40 درصد شير موردنياز كشور را توليد مي‌كند طي شش ماهه اول سال جاري با زيان 6 ميليارد توماني مواجه شده اند و پيش‌بيني مي‌شود اين زيان تا پايان سال به 15 ميليارد تومان نيز برسد.
وي گفت: بر اين اساس در نشست فراكسيون صنايع غذايي مجلس با مديران صنايع لبني مقرر شد در متمم بودجه پيشنهادي را براي اجرايي شدن تعهدات دولت درباره پرداخت يارانه صنايع لبني ارايه دهيم.
ملكي افزود: دولت از يك سو يارانه صنايع لبني را پرداخت نكرده و از سوي ديگر قيمت‌گذاري اين صنايع را تعزيراتي كرده و اجازه افزايش قيمت محصولات را به واحد‌ها نمي‌دهد.
وي گفت: آسيب ديدن صنايع لبني صنايع جانبي فراواني را تحت تاثير قرار خواهد داد،هم اكنون صنايع لبني در كشور تنها با 50 درصد ظرفيت كار مي‌كنند و به دليل مشكلاتشان انگيزه كافي براي توليد با تمام ظرفيت را ندارند.
ملكي تصريح كرد: با دستور نمي‌توان قيمت‌ها را كنترل كرد و لازم است دولت در قيمت گذاري قيمت تمام شده را مورد توجه قرار دهد.
وي اظهار داشت: هر ساله هزينه توليد اعم از هزينه حمل و نقل، برق، گاز، آب و قيمت مواد خام كارخانجات افزايش مي يابد و تحت اين شرايط اگر توليدكنندگان لبنيات در قيمت خود تغييري ندهند با زيان مواجه خواهند شد.
ملكي بر ضرورت توجه دولت بر اجراي تعهدات خود نسبت به صنايع لبني تاكيد كرد.

/ 0 نظر / 30 بازدید