مشگين شهر:

مشگين شهر:

سبلان در جنوب شهر مشگين شهر ، 4811 متر از سطح دريا ارتفاع دارد . ارتفاع نسبي آن نسبت به دره قره سو در حدود 3400 متر است . رشته كوه آتشفشاني خاموش سبلان از دره قره سو در شمال غرب اردبيل آغاز مي شود و در جهت شرقي غربي به طول 60 كيلومتر و عرض تقريبي 48 كيلومتري كوه قوشا داغ در جنوب اهر امتداد مي يابد اين رشته كوه براثر فعالت هاي آتشفشاني ، شكل مخروطي به خود گرفته است .

قله مخروطي سبلان داراي برف هاي دايمي است و علت آن وجود نواحي كوهستاني و وضع جغرافيايي آن است . در كوه سبلان محل هائي ديده ميشود كه برف دائمي يخچال جاوداني دارند ، بلندترين قله آن سبلان و دومين قله آن «هرم داغي » نام دارد كه نوكي تيز و غير قابل صعود دارد . قله سوم كه ارتفاع آن نسبت به سبلان كمتر است كوه «جنوار داغي » نام دارد .

ساير قله ها و كوهها عبارتند از : گوي داغ ، آغان داغ و قيزيل گول داغي .

در فراز قله سبلان بلندترين درياچه ايران با آبي بسيار گوارا و سردتر قرار دارد . اطراف اين درياچه محلي از ستونهاي يخي و قنديل هاي آويزان يخي است كه زيبايي هاي آنرا دو چندان مي نمايد وجود چشمه سارهاي زياد در دامنه كوه سبلان و تنوع آب و هوائي موجب استقرار انواع و اقسام گياهان خوش خوراك در مراتع دامنه سبلان شده و عشاير ايل سون از اين مراتع بعنوان چراگاه ييلاقي احشام خود استفاده مي كنند و سالانه چندين تن علوفه خشك در اين مراتع توليد و مورد بهره برداري قرار مي گيرد .

راه اصلي سبلان و صعود به قله آن از جاده اصلي اردبيل به مشگين شهر در روستاي فخر آباد جدا و پس از طي مسافتي در حدود 15 كيلومتر وارد آبهاي گرم قوتورسويي و شابيل مي شود كه از نوع آسفالت مي باشد. در ارتفاع 2 هزار متري از سطح دريا در دامنه سبلان پناهگاهي قرار دارد كه به همت خيرين مشگين شهر ساخته شده و مورد استفاده گردشگران و كوهنوردان قرار مي گيردكه داراي امكانات رفاهي و خدماتي است .

شيروان دره سي قارتال داشي (عقاب مشكين شهر ) پيست اسكي آلوارس آبشار گور گور   شابيل قوتورسوئي قينرجه و چشمه هاي آبگرم و آب معدني متعدد از نقاط ديدني و جذاب ايـن منطقه مي باشـد كه فضائـي مناسب و دلپـذيـر براي علاقمندان زيبايي هاي طبيعت بوجود آورده است .

/ 0 نظر / 25 بازدید