ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ اسفند ،۱۳۸٤   کلمات کلیدی:

دوماه آينده اولين سايت موزه استان اردبيل در محوطه باستاني شهريري مشگين شهر ايجاد مي‌شود.

مسعود علويان صدر روزشنبه در بازديد از طرح‌هاي گردشگري مشگين شهر گفت:
اين محوطه تاريخي كه تاكنون سه بار توسط باستان شناسان بصورت علمي كاوش شده به علت قدمت و شهرت جهاني از اهميت زيادي برخوردار است كه با ايجاد سايت موزه ، گردشگران با آن بيشتر آشنا خواهند شد.

وي افزود: اين محوطه باستاني مربوط به دوره گذر كالكولتيك به نئوتليك است و قلعه و معبد كشف شده در فضايي به وسعت يكهزار و ‪ ۲۰۰‬مترمربع مربوط به يك هزار و ‪ ۴۵۰‬سال قبل از ميلاد مسيح است.

وي سال آينده را سال تعيين حريم ، شناسايي و ثبت آثار باستاني استان در فهرست آثار ملي و جهاني اعلام كرد و گفت: پايگاه حفاظتي آثار باستاني تا آخر امسال در مشگين شهر داير شده و فعاليت خود را آغاز مي‌كند.

علويان بيان كرد: مجموعه فرهنگي و تاريخي بقعه شيخ حيدر مشگين‌شهر شامل احداث مصلي، حوزه علميه ، كتابخانه ، كارگاه صنايع دستي ، مسجد ، موزه و سالن اجتماعات نيز هم‌اكنون با هفت ميليارد و ‪ ۶۰۰‬ميليون ريال اعتبار در دست اجراست.

وي مرمت قلعه قهقهه، كاروانسراي قانلي بولاغ، مقبره سيدسليمان فخرآباد و تملك كهنه قلعه و حمام قديمي مشگين شهر رااز برنامه‌هاي دردست اجراي اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اردبيل در سال آينده ذكر كرد.

مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اردبيل روستاهاي موييل و اونار مشگين شهر را از روستاهاي هدف ترويج گردشگري اين استان اعلام كرد و گفت:
بمنظور گسترش اكوتوريسم اولين جشنواره صعود سراسري قله سبلان در مردادماه سال آينده در اين استان برگزار مي‌شود.

نماينده مردم مشگين‌شهر درمجلس شوراي اسلامي نيز در اين بازديد با انتقاد از كم توجهي مسوولان در سنوات گذشته به آثار تاريخي و گردشگري اين شهرستان گفت: همزمان با سفر رييس جمهوري در اوايل سال آينده عمليات اجرايي چند طرح گردشگري و ميراث فرهنگي در اين شهرستان آغاز مي‌شود.

ولي ملكي با اشاره به آغاز بهره‌برداري از مجتمع آبدرماني شابيل ، بخش زنانه آبدرماني قينرجه و سرمايه‌گذاري‌هاي مناسب امور آب استان اردبيل در بخش آبدرماني اين شهرستان خواستار اطلاع رساني مطلوب در سطح كشور براي جذب گردشگر به اين منطقه شد.