خیاو یا مشكین شهر
تخريب سنگ نبشته ساساني در مشگين شهر
تخريب سنگ نبشته ساساني در مشگين شهر
 
اردبيل ـ خبرنگار «ايران»: شهرستان مشگين شهر داراي بيش از ۶۰۰ اثر يادماني و تاريخي است كه از ميان آنها تعداد ۳۶ اثر در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده و يا در حال ثبت است. اين يادمانها كه طيف وسيعي از آثار و بناها را شامل مي شوند، از كهن ترين هسته هاي اجتماعي از دوران ماقبل تاريخ تا جوامع سازمان يافته دوره هاي معاصر برجاي مانده اند. حاجي زاده مدير ميراث فرهنگي استان اردبيل در گفت و گويي با انتقاد از تخريب يكي از آثار تاريخي شهرستان افزود: مشگين شهر سرزميني است كه در ميان كانونهاي تمدن باستان واقع شده و موقعيت خاص آن در فاصله مراكز مهمي چون قفقاز و آناتولي و ارتباطات حاصل از مناسبات اين مراكز بر آن جايگاهي ممتاز در طول تكوين و تحول تاريخش داده است.
وي در ادامه گفت: از جمله آثار تاريخي مشگين شهر مي توان به قلعه هاي تاريخي ارشق، قهقهه، مقبره شيخ حيدر، پل ها و كاروانسراها و سنگ نبشته پهلوي كه در داخل شهر جاي گرفته است، اشاره نمود. اين سنگ نبشته كه در زمان شاپور دوم ساساني و به هنگام ساخت قلعه كهنه توسط فرمانرواي منطقه نوشته شده بود، متأسفانه به دليل كم توجهي مسؤولين ذيربط و آسيب رساندن عده اي، از بين رفته است. به عقيده باستان شناسان اين كتيبه از نظر زماني و مكاني داراي اهميت خاصي است بدين معني كه از نظر مكاني اولين كتيبه پيداشده ساساني در آذربايجان است. اين كتيبه از نظر زماني نيز به عهد سلطنت شاپور دوم ساساني كه شكوفايي تمدن و فرهنگ سلسله ساسانيان است مربوط مي شود. حال سؤال اينجاست امروزه كه يادمانهاي فرهنگي به عنوان عناصر تشكيل دهنده شخصيت جمعي و حافظه تاريخي ملتها محسوب مي شوند و در شكل دادن به هويت آنها نقش دارند چرا تخريب مواريث فرهنگي را كه همان تخريب حافظه تاريخي يك ملت است جدي نمي گيريم. مسؤولان ميراث فرهنگي استان هنوز علت تخريب و از بين بردن اين سنگ نگاره ها از سوي عده اي را توضيح نداده اند.
یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ،۱۳۸٤ - غلامرضا نصرآبادی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

نویسندگان

لینک دوستان
مشگين شهر دومین شهر استان
انجمن مواد پر انرژی
مغان ارس
مکه مکرمه و مدينه منوره
خطه سرسبز مشكين شهر
حضرت ابوالفضل(ع)
حضرت امام علی عليه السلام
مديريت جهاد کشاورزی مشگين شهر
استانداری اردبيل
پايگاه اطلاع رساني مهندس ولي ملكي
سایت دانشجویان مشکین شهر
مشکين شهر
بی توجهی به شهرهای کوچک
وب سايت شهرستان مشکين شهر
ميرمسعود سيدفخرابادي
ایرانگردی-گردشگری-تور-سفر-توریسم-ایران
وضع هواي فعلي مشکین شهر
شهر من مشکین
فرمانداري شهرستان مشگين
نقشه مشکین و ایران
آنا یوردوم مغان
حضرت امام باقر عليه السلام
حضرت امام هادی عليه السلام
حضرت امام صادق عليه السلام
حضرت آیه الله العظمی شیخ میرزا جواد تبریزی
حضرت امام جواد عليه السلام
حضرت امام حسن عليه السلام
حضرت امام حسین علیه السلام
حضرت امام رضا عليه السلام
حضرت امام سجاد علیه السلام
نماينده مردم فهيم مشگين شهر مهندس ولي ملكي
خدمت بی منت - دو سال و نيم عملکرد مهندس ملکی
لینک باکس پاداش
بزرگترین سایت آموزشی و تفریحی خیاو
وبلاگ فارسی
لینکوگراف
وبلاگ های فارسي
اخبار ايران
اخبار فناوری اطلاعات
دوست یابی سالم
طراح قالب
فروشگاه آنلاین

عناوین اخبار امروز

لوگو دونی
وبلاگ
وبلاگ فارسی