خیاو یا مشكین شهر
کنچوبه

شهرستان: مشگین شهر     بخش :              روستا: کنچوبه

کنچوبه

دهستان یافت با وسعت تقریبی 27510 هکتار در شمال غربی مشگین­شهر واقع شده و از طرف شرق با دهستانهای صلوات و ارشق غربی و از طرف جنوب با بخش مرکزی مشگین­شهر همسایه است. دهستان یافت کلاً 2042 هکتار زمین زراعی دارد که نسبت به دهستانهای دیگر زمین زراعی کمتری دارد و برعکس به علت مجاورت به رودخانه قره سو از آب بیشتری برخوردار است که هیچگونه توازن نداشته و به علت کوچک بودن قطعات زمین زراعی سرمایه­گذاری نیز مقرون به صرفه نبوده و نیست و سرمایه­گذاری یک پارچه کردن زمین­های زراعی را می­طلبد.

کنچوبه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مجاورت با رودخانه قره­سو از روزگاران قدیم مورد توجه حاکمان قرار گرفته و این امر باعث شده که آثار و ابنیه تاریخی از خود بجای گذارند. از آن جمله وجود قلعه قهقهه و چوپان قلعه مبین این مفهوم بوده و در طول تاریخ مردان بزرگ تاریخی بسیاری در خود جای داده و قهرمانان ملی این سرزمین را در مقابل حملات دشمن قسم خروده خود پناه و نجات داده است.

قلعه قهقهه در 3 کیلومتر غربی کنچوبه واقع شده است و به لحاظ صعب­العبور بودن در مواقع خطر به عنوان خزائن سلطنتی عنوان شده است.

قلعه قهقهه با ارتفاع 2553 متر از سطح دریا به شکل دایره­ای در میان صخره­ها با پرتگاه خطرناک که برای رسیدن به قلعه باید راه دشوار و سختی را پیمود. قلعه قهقهه از سه حصار متداخل ترکیب یافته است. حصارها علاوه بر تعین حدود قلعه جهت تکمیل دیواره­های سنگی کوه تعبیه شده است و نشان می­دهد کوهی که قلعه بر آن قرار دارد خود یک قلعه صعب­العبور می­باشد و هر حصاری یک روزنه دارد ولی حصار اصلی دارای چهار برج و دروازه آن دارای دو برج پنج ضلعی غیرمنتظم و طاق هلالی و بعد از دروازه یک راهرو طویل به عرض 5/2 متر و ارتفاع 3 متر با طاق هلالی دارد. (متأسفانه به علت بی­توجهی و سوءاستفاده سودجویان طاقهای این قلعه ریخته و مخروبه­ای بیش نمانده است.) پنج استخر سنگی دراد که در بدنه کوه کنده شده است و همه در یک ردیف هستند.

دوشنبه ٢٥ آذر ،۱۳۸٧ - غلامرضا نصرآبادی | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

نویسندگان

لینک دوستان
مشگين شهر دومین شهر استان
انجمن مواد پر انرژی
مغان ارس
مکه مکرمه و مدينه منوره
خطه سرسبز مشكين شهر
حضرت ابوالفضل(ع)
حضرت امام علی عليه السلام
مديريت جهاد کشاورزی مشگين شهر
استانداری اردبيل
پايگاه اطلاع رساني مهندس ولي ملكي
سایت دانشجویان مشکین شهر
مشکين شهر
بی توجهی به شهرهای کوچک
وب سايت شهرستان مشکين شهر
ميرمسعود سيدفخرابادي
ایرانگردی-گردشگری-تور-سفر-توریسم-ایران
وضع هواي فعلي مشکین شهر
شهر من مشکین
فرمانداري شهرستان مشگين
نقشه مشکین و ایران
آنا یوردوم مغان
حضرت امام باقر عليه السلام
حضرت امام هادی عليه السلام
حضرت امام صادق عليه السلام
حضرت آیه الله العظمی شیخ میرزا جواد تبریزی
حضرت امام جواد عليه السلام
حضرت امام حسن عليه السلام
حضرت امام حسین علیه السلام
حضرت امام رضا عليه السلام
حضرت امام سجاد علیه السلام
نماينده مردم فهيم مشگين شهر مهندس ولي ملكي
خدمت بی منت - دو سال و نيم عملکرد مهندس ملکی
لینک باکس پاداش
بزرگترین سایت آموزشی و تفریحی خیاو
وبلاگ فارسی
لینکوگراف
وبلاگ های فارسي
اخبار ايران
اخبار فناوری اطلاعات
دوست یابی سالم
طراح قالب
فروشگاه آنلاین

عناوین اخبار امروز

لوگو دونی
وبلاگ
وبلاگ فارسی