کوههای شهرستان
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳ آبان ،۱۳۸٦   کلمات کلیدی:

کوههای شهرستان

 

سلسله جبال سبلان به طور کلی 3 قله معروف دارد. قله بزرگ که به سلطان مشهور است و 4811 متر ارتفاع دارد. دو قله دیگر هرم و کسری نام دارند.

                                                     سبلان

ارتفاع: 4811

موقعیت: جنوب مشکین شهر

این کوه میان مردم به جهت دارا بودن آب و هوای استثنایی و منابع غنی و به دلیل اینکه زرتشت پیامبر در این کوه ملهم گشته و به پیامبری برانگیخته شده از احترام و تقدس خاصی برخوردار است. این کوه در طول 47 درجه جغرافیایی و 50 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 38 درجه و 17 دقیقه شمالی قرار دارد. تمام فصول سال برف در قله دارد.

مورخان ترک زبان اعتقاد دارند که در زبان ترکی آذری «سس ساو» یا «سس سور» به معنی بانگ و فریاد و «آلان» به معنی پژواک و گبرنده صدا می باشد که با کنار هم گذاشتن این کلمات یک اسم مجرد تشکیل می شود که «ساوالان» خوانده می شود. در ادبیات پارسی از آن به سبلان نام برده اند. این کوه دارای چشمه های بیشمار و بس خنک است که حتی در تابستان هم بسیار سرد هستند.

همچنین «ساو» به معنی «الهام»، «پیام» و «وحی» است.

در زندگی برخی از پیامبران الهی در کوه سبلان شک و تردیدی وجود ندارد. یکی از معروف ترین این انبیاء، حضرت زرتشت(ع) می باشد. پیامبر مذکور در کوه سبلان با خداوند مناجات کرده از او وحی دریافت می کرده است، همانطور که موسی(ع) در «سینا» وحی می گرفت.

بر قله کوه سبلان، در دهانه آتشفشان آن، یک دریاچه که محیط آن بیضی شکل است وجود دارد که در ردیف دریاچه های آتشفشانی قرار دارد و آب آن فقط از طریق بارش برف تامین می شود.

در ناحیه جنوبی دریاچه یخچال های دائمی وجود دارد که ارتفاع این یخچال ها در گرم ترین ماههای سال کمتر از 25 متر نمی شود.

         کسری داغ

       ارتفاع: 4407

موقعیت: غرب قله سبلان

چگونگی صعود: مبدا صعود به قله از روستای موئیل است. جان پناهی در ارتفاع 3500 متری در جانب شمال قله قرار دارد و فاصه زمانی آن از موئیل 4 تا 5 ساعت راهپیمایی است. صعود از جان پناه معمولا از قسمت غربی قله و حد اکثر 4 ساعت راهپیمایی خواهد داشت.

     هرم داغ

 

ارتفاع: 4407

موقعیت:

چگونگی صعود: مبدا صعود از روستای ورگه ساران، آب گرم شابیل یا موئیل خواهد بود.

آیقاری (برف خرسی) 

موقعیت: شرق سبلان