نگاهي به آيينهاي شب قدر در مشكين شهر
ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ مهر ،۱۳۸٦   کلمات کلیدی:

نگاهي به آيينهاي شب قدر در مشكين شهر

آيين پرفيض شبهاي قدر در شهرمشكين شهركه از قديم مشهور است با شكوه خاصي در مساجد و مكانهاي مذهبي برگزار مي‌شود.

در اين چارچوب مردم شهرستان نخستين ساعات شامگاه نوزدهم، بيست و يكم و بيست و سوم ماه مبارك رمضان در مساجد حضور يافته و همراه با اقامه نماز به خواندن دعا، ساير آداب شب قدر و اجراي مراسم احيا مي‌پردازند.

شيفتگان و عاشقان راستين ولايت در اين مراسم تا پاسي از شب پس از ختم سوره الرحمن، دعاهاي توسل و جوشن كبير مراسم "بك ياالله" را با گذاشتن قرآن بر سر و با ذكر العفو و الغوث با استغاثه به درگاه احديت به انجام مي‌رسانند.

سال به سال حضور جوانان، دانش‌آموزان و دانشجويان در محافل عزاداري، مجالس مداحي و عزاي ماتم حضرت علي(ع) در محافل و مساجد شهرستان رونق بيشتري مي‌گيرد.

در اكثر خانه‌هاي مومنين بانوان نيز با اجراي آيين شب قدر به قرائت قرآن پرداخته، چراغها را خاموش كرده و با بر سر قرار دادن قرآن و توسل به رحمت خداوند به راز و نياز و طلب استغفار از سبحان منان مي‌پردازند.

در اين مراسم معمولا با شيركاكائو، حلواي زعفراني، حلواي زنجبيل، شكر پنير، خرما، آش رشته، شله زرد، شيريني و ميوه از مومنين پذيرايي مي‌شود.

شبهاي احيا براي مشكين شهري ها داراي آنچنان ارج و قربي است كه همگان تلاش مي‌كنند كه اگر به دلايل شرعي در روزهاي گذشته موفق به روزه‌داري نشده‌اند در اين ايام حتما روزه بگيرند.

والدين نيز كودكان و نوجوانان به سن تكليف نرسيده را ترغيب مي‌كنند كه در اين موعد روزه‌داري را تميرن كرده و به راز و نياز با خدا مشغول شوند.

ليالي قدر عزيزترين شبهاي عالم، شب نزول قرآن، شب بخشودگي گناهان و تجلي اوج خضوع بندگان مومن در پيشگاه حضرت منان و حنان است.

نداي دردمندانه مومنين با عبارات "يا كافي، يا شافي، يا وافي، يا معافي، يا هادي، يا قاضي، يا راضي، يا باقي، يا غفار، يا منان، يا حنان، يا غفور ، يا شكور" و فرياد "خلصنا من‌النار يا رب" و نيز توسل جستن به يكايك ائمه اطهار جهت بخشش و آمرزش از سوي پرودگار بر شكوه و عظمت اين شبها مي‌افزايد.