آرامگاه شیخ حیدر
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٦   کلمات کلیدی:

آرامگاه شیخ حیدر


 
شهر تاریخی یری
ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٦   کلمات کلیدی:

شهر تاریخی یری در منتهی‌الیه دشت مشگین شهر و به فاصله 65 کیلومتری شمال غربی اردبیل و 35 کیلومتری شرق شهرستان مشگین شهر و در 2 کیلومتری شمال روستای پیرازمیان از توابع بخش مشکین شرقی واقع شده است. این منطقه که 400 هکتار مساحت دارد، در کنار رودخانه قره‌سو واقع و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل شده است. قدمت دژ (قلعه) و معبد به سال 1450 قبل از میلاد و قوشا تپه به 7 هزار سال قبل از میلاد می‌رسد. در این منطقه بر روی سنگ‌ها، نقش و نگارهای متعددی با طرح و ابعاد مختلف با ضربه زدن‌های منظم و دقیق با سنگ‌های سخت، استخوان حیوانات و فلزات سخت حک شده است، نقش‌هایی از بز کوهی، انسان در حالت‌های مختلف و چندین نقش نامشخص دیگر.

این شهر تاریخی برای اولین بار در سال 1978 میلادی توسط هیئت چارلز برنی شناسایی و بررسی شد. او معتقد بود عمر بعضی از آثار این منطقه تا هزاره سوم قبل از میلاد، عصر آهن، سفال خاکستری، سفال نخودی و سفال نارنجی نیز می‌رسد. عده‌ای از باستان‌شناسان قدمت این محوطه را تا 9 هزار سال نیز تخمین زده و معتقدند که سنگ تراشه‌های به شکل انسان مربوط به 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌باشند.

در نزدیکی این منطقه، سنگ قبرهایی با نقش‌های یکنواخت از چهره انسان‌هایی که دهان ندارند، دیده می‌شود که ابعاد آن‌ها از 40 سانتی‌متر تا 2 متر متغیر است و تعداد تقریبی آن‌ها به بیش از 100 مورد می‌رسد. در حال حاضر فقط هفت قطعه از این نوع سنگ افراشته‌ها در منطقه حکاری کردستان ترکیه و یک قطعه نیز در قپوزستان آذربایجان یافت شده است. تاکنون حدود 450 گور در این محل شناسایی شده است. چارلز برنی تاریخ اکثریت این گورها را هزاره دوم و اول قبل از میلاد می‌دانست و حتی پیش‌بینی می‌کرد که این تاریخ به هزار سال قبل‌تر یعنی هزاره سوم قبل از میلاد نیز برسد با این حال آثاری از سکونت عصر برنز شناسایی نکرده و بنابراین بر این نظریه اصرار نورزید تا این که در کاوش‌هایی که توسط هیئت دکتر نوبری در آذر ماه 1382 انجام شد، اشیای باارزشی از داخل گورها بدست آمد که در حال حاضر در موزه باستان‌شناسی خلخال نگهداری می‌شوند.

متأسفانه علی‌رغم تمام اهمیتی که این شهر باستانی دارد، آن گونه که باید از بخش‌های مختلف آن محافظت صورت نمی‌گیرد. وزش باد شدید و طوفان از جمله مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده آثار باستانی این منطقه می‌باشد. بخش حفاظت شده معبد در اثر وزش طوفان به طور کامل تخریب شده است. سرمای شدید زمستان نیز عامل تهدید دیگری برای سنگ‌های منقش این منطقه است که می‌تواند آثار ارزشمند این منطقه را از بین ببرد.

شهر تاریخی یری

شهر تاریخی یری

شهر تاریخی یری

شهر تاریخی یری

شهر تاریخی یری

شهر تاریخی یری


 
چشم انداز زیبا از زیستگاه شیروان دره سی
ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩۳   کلمات کلیدی:

چشم انداز زیبا از زیستگاه شیروان دره سی

زیستگاه شیروان دره سی  

مشکین رسا: شیروان دره سی، دره ای عمیق و عریض با بریدگی دیواره‌های صخره‌ای است که زیستگاهی امن برای حیوانات وحشی و پرندگان مهاجر است.

 

زیستگاه شیروان دره سی

 

 زیستگاه شیروان دره سی

 

 

 

 

 

 


 
آداب و رسوم مردم مشگین شهر در ماه مبارک رمضان
ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ تیر ،۱۳٩۳   کلمات کلیدی:
   

آداب و رسوم مردم مشگین شهر در ماه مبارک رمضان

 

 

 

مشکین رسا: ماه خدا با همه خیر و برکتش گشوده شده و برای قدم گذاشتن به مهمانی خدا و آسمانی شدن آیین های خاص خود را دارند، آیین هایی که در گذر زمان به فراموشی سپرده می شوند .

به گزارش مشکین رسا، آداب و رسوم ماه مبارک رمضان یکی از مباحث مهم فرهنگ مردم است که به واسطه قدمت خود، از قداست ویژه ای برخوردار است. متأسفانه در زندگی شهری و ماشینی، بسیاری از این سنت‌های زیبا به بوته فراموشی سپرده شده اند و بسیاری دیگر نیز کم رنگ تر شده اند و از آن‌جا که این رسوم زمینه ساز همبستگی در جامعه به ویژه در میان آحاد ملل مسلمان است، اهمیت فراوانی نیز دارد. به انگیزه ماه مبارک رمضان و آغاز ماه تزکیه روح و جان، با جلوه هایی از این مناسبت‌ها و آداب و رسوم رمضان در فرهنگ مردم مشگین شهر آشنا می‌شویم.
 
قاباقاگئتمک
 
مردم شهرستان مشگین شهر مانند سایر مناطق کشور که به پیشواز‌ ماه مبارک رمضان می‌روند از چند روز مانده به آغاز این ‌ماه پر برکت، مخصوصا روز آخر‌ماه شعبان را روزه می‌گیرند که به این پیشواز قاباقاگئتمک می‌گویند.
 
اذان گفتن
 
اذان زیبا و ماندگار استاد مؤذن‌زاده که به‌عنوان میراث معنوی و فرهنگی کشورمان به ثبت رسیده امروزه بخشی از فرهنگ رمضانی کشورمان شده است به‌طوری که یک رمضان است و یک اذان مؤذن‌زاده مگر می‌شود در‌ماه مبارک رمضان صدای اذان دوست داشتنی این استاد مسلم را مهمان قلب روزه‌داران ندید؟
اذان مرحوم مؤذن‌زاده برای مردم کشورمان و به‌خصوص در منطقه ما جایگاه ویژه‌ای دارد.
 
تعطیلی شهر هنگام افطار
 
یکی از رسوماتی که در مشگین شهر همچنان ماندگار شده بسته‌شدن مغازه‌ها هنگام افطار است .
در این‌ماه مغازه‌ها به غیر از غذاخوری‌ها هنگام افطار بسته می‌شوند حتی اگر کسی زمان نزدیکی افطار را نداند از حرکت و جنب و جوش عظیم بین مردم و بسته‌شدن مغازه‌ها متوجه رسیدن زمان افطار می‌شود.
 
سال اولی ها

طبق یک سنت قدیمی دختران و پسران نوجوان که تازه بالغ شده و نخستین رمضان دوران تکلیف خود را می‌گذرانند، از سوی والدینشان به شیوه های مختلف مورد تشویق قرار می‌گیرند.
بارز‌ترین شکل آن، این است که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، با ترتیب دادن یک مهمانی افطاری، سال اولی‌ها و مؤمنان تازه بالغ را دعوت کرده و با دادن هدیه‌ای کوچک، آنان را به انجام تکالیف الهی و فرایض دینی تشویق می‌کنند.
 
اوباشدانلق
 
در قدیم که ساعتی برای بیدار شدن در سحرهای ماه رمضان وجود نداشت، عده ای از مردم، سحرگاهان به پشت بام منازل خود می‌رفتند و با صدای بلند به خواندن مناجات می‌پرداختند.
نزدیکی های سحر که می شد برای بیدار شدن در سحر قبلاً همسایه‌ها به یکدیگر سفارش می‌کردند که برای سحری خوردن یکدیگر را بیدار کنند و هر شب کسی که بیدار می‌شد، دیگر همسایه‌ها را نیز بیدار می‌کرد و با کوبیدن درب خانه‌ها وقت سحر را اعلام می‌کرد.

افطاری دادن
 
میهمانی افطار با دعوت قبلی، رسمی است بسیار کهن؛ به طوری که امروزه دعوت میهمانان از اواسط ماه شعبان آغاز می‌شود. در برخی از خانواده‌های پرجمعیت، وضع به گونه‌ای است که اعضای خانواده، به خصوص جوان‌تر‌ها و زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده‌اند اکثر افطاری‌های ماه مبارک رمضان را در منزل دوست و فامیل مهمان هستند.‏
 
مراسم احیا

مراسم احیا از لحظات روحانی و به یاد ماندنی است که مردم این شهرستان سعی می‌کنند از فیض این شب‌ها به دور نمانند.
در شبهای احیا و شهادت امیر المومنین (ع)، مردم برای احیای این شب در مساجد جمع می‌شدند و به خواندن دعا و مناجات می‌پرداختند.
اهمیت بیداری این شب در نظر مردم، آن قدر زیاد بود که با خود خوراکی به مسجد می‌آوردند .
 
دوختن کیسه برکت

یکی دیگر از رسومات مردم شهرستان دوختن کیسه برکت است که همزمان با آخرین جمعه‌ماه رمضان در مساجد شهرستان مشکین‌شهر برگزار می‌شود.
دوخت این کیسه‌ها که در آخرین روز‌ ماه مبارک رمضان و معمولا با ختم ۳۰جزء قرآن کریم تمام می‌شود، براساس یک باور دینی و مذهبی توسط زنان و دختران شهرستان انجام می‌شود.
این کیسه‌ها که بین مردم به برکت توربافی، معروف است، از پارچه نذری تهیه می‌شود و پس از آماده‌شدن، مقداری نمک و وجه نقد در آن قرار داده می‌شود. خانواده‌ها پس‌انداز خود را در طول سال داخل این کیسه قرارداده و در سفرهای زیارتی و کارهای عام‌المنفعه مورد استفاده قرار می‌دهند.
 
عید فطر
 
روز عید فطر نیز مردم پس از اقامه نماز برای تبریک عید به خانه بزرگان فامیل و همسایه‌ها می‌روند .
 
‌تاریخ‌ ماندگار

آداب و رسوم شاید هیچ ماه دیگری مثل ماه مبارک رمضان این همه تنوع آداب و رسوم و عادت‌های دوست‌داشتنی نداشته باشد .

آدابی که به‌مرور زمان بخشی از آن به فراموشی تاریخ سپرده می‌شود و مرور آداب فراموش‌شده این ایام می‌تواند خاطره‌انگیز باشد.
 
انجام کارهای نیک در ماه رمضان

صرفنظر از آداب و رسوم گذشتگان و باورها و عقاید مردم در مورد ماه رمضان، انجام اعمال نیک در این ماه و اعتقاد به این امر از گذشته‌ها تاکنون در میان مردم وجود دارد و به عنوان یک باور به آن اعتقاد دارند.

مردم در ماه رمضان در پی کسب ثواب و نیکی بوده و به هر شکلی سعی در انجام اعمال نیک و پسندیده دارند.

در طول روز نیز روزه داران به امور روزمره خود می‌پرداختند و گاهی به دلیل خستگی و بیداری سحر، امور روزمره با تاخیر شروع و از طرفی زودتر تمام می‌شد.
 
انتهای پیام /

 


 
رازهای پنهان تاریخ اردبیل از زبان نقش برجسته های بی دهان
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ بهمن ،۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

رازهای پنهان تاریخ اردبیل از زبان نقش برجسته های بی دهان

مشگین شهر-خیاونیوز: به گزارش خیاو نیوز استان خوش منظر اردبیل سال هاست به لطف طبیعت بکر و کم نظیرش به اولین و مهمترین مقصد گردشگران طبیعت دوست کشور تبدیل شده و آب و هوای متنوع، مطبوع و دلپذیر نیز در کنار این جذابیت های طبیعی وسوسه سفر و حضور مجدد در این خطه سرسبز را در ذهن هر مسافری برمی انگیزد.

با این وجود ویژگی های اردبیل همه در طبیعت منحصربه فردش خلاصه نمی شود و وجود آثار مهم باستانی بی شمار متعلق به قرون گذشته و اعصار مختلف تاریخی در جای جای این استان، روی دیگر جذابیت های گردشگری اردبیل را نمایان می کند و از استقرار مدنیتی دیرینه در این خطه زرخیز از ایران زمین حکایت دارد.

آثار نفیسی که به استثنای معدودی، غالباً بر اثر بی اعتنایی و بی توجهی سوال برانگیز متصدیان امر؛ هویت و پیشینیه و چرایی وجودشان در پرده ای از ابهام مستور مانده و حتی در جهت معرفی بهتر آثار شناخته شده نیز آنگونه که ضرورت دارد اقدام نشده است تا همچنان شاهد سربه مهر ماندن رازهایی از تاریخ اردبیل باشیم!

یکی از این رازهای سربه مهر مانده را می توان در میان سنگ افراشته های شگفت انگیز منطقه باستانی موسوم به “شهریری” جستجو کرد، منطقه باستانی وسیعی که تاریخ شناسان و صاحب نظران از آن به عنوان با اهمیت ترین سایت تاریخی مربوط به دوره پیش از تاریخ در شمالغرب ایران و یکی از جالب ترین و مهم ترین نقاط تاریخی کشور یاد می کنند.

       

اندر حکایت راه دسترسی به مهمترین سایت تاریخی شمالغرب ایران

جهت آشنایی بیشتر با منطقه باستانی شهریری و مشاهده وضعیت کنونی این منطقه، شهر اردبیل را به مقصد شگفت انگیزترین سایت تاریخی منطقه شمالغرب کشور ترک کردیم.

پس از طی مسافت ۵۵ کیلومتری از شهر اردبیل به سمت شمالغرب این استان در جاده اردبیل – مشگین شهر در محدوده این شهرستان و در مسافت ۳۵ کیلومتر مانده به مرکز شهرستان مشگین شهر با مشاهده تابلو راهنمای منطقه باستانی شهر یری در سه راهی موسوم به سه راهی پیرازمیان از راه اصلی خارج شده و با ورود به راه فرعی ۲ الی ۳ کیلومتری ادامه راه را برای رسیدن به منطقه شهر یری پی گرفتیم.

راه فرعی که تنها به طول چند صد متر تا روستای پیرازمیان آسفالت است و مابقی مسیر را نیز برای رسیدن به مهمترین سایت تاریخی شمالغرب ایران مجبور هستید در جاده ای شوسه و خاکی با دست اندازهای پیوسته پشت سر بگذارید، البته اگر قبلاً توانسته باشید وسیله نقلیه خود را به سلامت از میان معابر تنگ و باریک روستای پیرازمیان و سراشیبی های تند آن به اجبار عبور دهید!

      

روستای پیرازمیان روستایی که با وجود قرار گرفتن در راه ارتباطی چنین منطقه مهمی حتی از داشتن طرح هادی روستایی نیز محروم بود یا اینکه اگر اجرا هم شده باشد چیزی از آن قابل مشاهده نبود و تنها آشفتگی معابر بود که در حین عبور خودنمایی می کرد؛ پس از پشت سرگذاشتن این روستا به دومین سه راهی در بالای تپه مجاور روستا می رسید با تابلوی راهنمایی که مسیر اشتباه را به شما نشان می دهد!

لذا پیشنهاد می کنیم اگر برای اولین بار قصد سفر به این منطقه را دارید در سه راهی دوم جاده فرعی، مسیر خود را در جهت مخالف مسیر نشان داده شده بر روی تابلوی راهنما ادامه دهید! چرا که در غیراینصورت  پس از چندین کیلومتر طی مسیر اشتباهی در جاده خاکی با یک ساعت معطلی دوباره به جای اول خود در سه راهی مذکور و در چند قدمی منطقه باستانی شهر یری بر می گردید!

در هر صورت و با وجود تمامی مسائل و مشکلات مربوط به راه دسترسی منطقه باستانی شهریری که کاملا بر خلاف تصورات قبلی مان بود و به لطف راهنمایی عابرین و ساکنان بومی منطقه که عموماً این منطقه را “یورد شهری” خطاب می کردند، نزدیکی های غروب به محل مورد نظر در منطقه رسیدیم.

      

نقش های بی دهان مکتب اوشاقلاری، زبان گویای تاریخ اردبیل                       

از همان لحظه نخست ورود به محوطه باستانی شهریری و با مشاهده نقش ها و چهره های پر رمز و راز حک شده بر سنگ افراشت ها در کنار سکوت سنگین حاکم بر منطقه سوالات بی شماری در خصوص ریشه تاریخی و علت بوجود آمدن چنین آثاری در این منطقه در ذهن نقش می بندد.

سنگ افراشت هایی با اندازه های متفاوت ولی با اشکال تقریباً مشابه که با نقش های حک شده تداعی کننده چهره کودکان بدون دهانی است که در منطقه به “مکتب اوشاقلاری” (بچه های مکتب) شهرت داشته و عمدتاً نقشی از شمشیر و کمر نیز بر پیکر خود دارند، چهره های کودکانه ای که گویی با چشمان باز و مبهوت قرن هاست طلوع و غروب خورشید را در سکوت وهم انگیز این دشت به نظاره نشسته اند، سکوتی که شاید روزی به واسطه همین سنگ افراشت ها و نقش برجسته ها شکسته شده و رازهای پنهان تاریخ اردبیل از زبان “کودکان مکتبی” بی دهان شهریری برملا شود.

        

این محوطه شامل ۲۸۰ سنگ افراشته باستانی است که دیرینگی آن‌ها بیش از ۶ هزار سال پیش از میلاد برآورد می‌شود و قدمت این مناطق به دوران اواخر مفرغ و دوره نوسنگی و مس سنگی و نیز اوایل آهن مربوط است.

این سنگ ‌افراشته‌ها با ارتفاع متفاوت۷۰ تا ۳۶۰ سانتی متری که اکثرا منقوش به اشکال انسان هستند، در منطقه به چشم می خورند و تاکنون فقط هفت قطعه از این نوع سنگ افراشته‌ها در منطقه حکاری کردستان ترکیه و یک قطعه هم در قپوزستان آذربایجان یافت شده ‌است.

      

وسعت محوطه شهریری ۴۰۰ هکتار است و از سه قسمت معبد، قوشاتپه و قله تشکیل شده ‌است و متاسفانه سنگ‌ افراشته‌های این محل با فرسایش و تخریب زیادی روبه ‌رو هستند و به گفته ساکنان بومی منطقه در فروردین ۱۳۹۰ نیز گردباد باعث ویرانی بخشی از این محوطه شده است.

محوطه باستانی “شهریری” در سال ۱۳۸۱ از سوی میراث فرهنگی استان اردبیل در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و از زمان پیدا شدن این محوطه تاکنون، هشتاد درصد آثار آن از میان رفته‌ است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در خصوص آخرین وضعیت اقدامات حفاظتی صورت گرفته در محوطه باستانی “شهریری” به خبرنگار سبلانه گفت: عملیات فونداسیون در محل جهت نصب سازه فضایی برای ایجاد حفاظ در برابر فرسایش برف و باران با اعتبارات سال ۹۰ انجام گرفته و در حال حاضر نیز پایان یافته است.

بهروز ندایی همچنین با اذعان به اینکه در سال ۹۱ اختصاص مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بودجه از محل اعتبارات ملی برای ایجاد حفاظ در محوطه “شهریری” مصوب شده، افزود: عملیات برق رسانی به محوطه نیز به اتمام رسیده و منتظر اختصاص بودجه مصوب سال ۹۱ هستیم تا عملیات نصب سازه فضایی و پوشش محوطه باستانی را نیز آغاز کنیم.منبع: http://khiav-news.com/?p=11265

 
راهنمای سفر به مشکین شهر
ساعت ۸:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ اسفند ،۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

سفر به مشکین شهر

سفر به مشکین شهر از طریق زمینی به صورت مستقیم به وسیله اتوبوس ها و سواری های بین شهری از تهران و شهرها و استانهای همجوار صورت میگیرد. (مسیر غیر مستقیم : سفر به شهر اردبیل از طریق اتوبوسهای بین شهری از اکثر استانهای کشور و سپس مشکین شهر)
سفر هوایی به مشکین شهر به دلیل عدم وجود فرودگاه میسر نیست. لازم به ذکر است سفر به شهر اردبیل از طریق هوایی از تهران و مشهد میسر است.(فاصله فرودگاه اردبیل تا مشکین شهر حدود 100 کیلومتر است).
 

موقغیت جغرافیایی

عرض جغرافیای:      38 درجه و 23 دقیقه و 56 ثانیه عرض شمالی
طول جغرافیای:        47 درجه و 40 دقیقه و 55 ثانیه طول شرقی{منبع}
 ارتفاع از سطح دریا:  1394 متر             

مشکین شهر یکی از شهرستانهای استان اردبیل می باشد که در دامنه کوه سرفراز سبلان قرار دارد. این شهر با مرکز استان 85 کیلومتر فاصله دارد و با قرار گرفتن در ارتفاع 1394 متری از سطح دریا و نزدیکی با سبلان 4811 متری از طبیعتی زیبا و دلنشین و آب و هوایی خنک برخوردار است.

وجود آبگرمهای متعدد و گردشگاههای طبیعی و تاریخی همه ساله گردشگرهای بسیار زیادی را به سوی مشکین شهر جذب می کند.

مشکین شهر از شمال شرق و شرق به جمهوری آذربایجان ، از شمال غرب به دشت مغان ، از جنوب شرق به شهرستان اردبیل ، از جنوب غرب به شهرستان سراب و از غرب به شهرستانهای اهر و تبریز محدود است.

این شهرستان شامل 3 بخش مرکزی ، مشکین شرقی و ارشق می باشد و وسعت آن 3615/8 کیلومتر مربع می باشد. طبق آمار 1375 جمعیت آن 164007 نفر بوده است.

                
 

محصولات کشاورزی: سیب-  انگور - هلو –گیلاس- آلبالو – زردآلو - خربزه - گندم - جو

 

صنایع دستی:

در شهرستان مشکین شهر هنرهای دستی دارای قدمت و اصالت قابل توجهی بوده و نشان دهنده ذوق و سلیقه سرانگشتان هنرمند مردمان این منطقه است.

 

 

 

بیشتر صنایع دستی منطقه را بافته های داری تشکیل می دهند که از مهمترین این صنایع می توان به قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی اشاره نمود. علاوه بر این بافته ها سفالگری نیز از صنایع دستی این شهرستان محسوب می شود.

وجه تسمیه

 نام قدیمیتر این شهر خیاو بوده است.،

 خیاو یک اسم پهلوی پارتی است که در لهجه محلی «خی او» «خییوو» تلفظ می شود. «خی» به معنی خیک ، مشک ، کیسه چرم و آوند پوستی برای حمل آب و « آو »  هم به معنی آب است. انتخاب این اسم برای این شهر بی مناسبت نیست ، زیرا وجود کوه سبلان در جنوب این شهر به عنوان منبع سرشار آب موجب شده است تا در تمامی فصول سال ریزآبه های آن به سمت خیاو جریان یافته و در شمال این شهر به قره سو بریزد. از طرف دیگر با توجه به معنی خیابان (خیاوان) که به معنی راه ساخته شده در میان دو صف درختان باغ و گذرگاههایی است که میان باغچه ها و درختچه ها به طول و عرض باغ در برابر یک دیگر ترتیب دهند. از آنجایی که شهر خیاو از زمانهای سابق دارای درختان تنومند و باغ و باغات در کنار رودها و خیابانه و گذرگاهها بود نام خیاو بی مشابهت با معنی خیاوان نیست. گفتنی است

  نام خیاو در دوره هایی از تاریخ اسلام میمند بوده است. در روزگار سلجوقیان و اتابکان آذربایجان آن را وراوی می‌نامیدند. در سال ۶۰۵/۱۲۰۹م که گرجستان این بخش از ایران را تصرف کرده‌ بود یکی از امیران گرجی به نام بیشکین، این شهر را به نام خود نام‌گذاری کرد. در حکومت میرزا خان در سال 1316 هجری شمسی به فرمان وی نام باستانی و معنی دار خیاو به مشکین شهر تغییر داده شد مع الاسف به مرور زمان با برگزیدن اسم مشکین بر این شهر ، تاریخ این شهر را به سال 1316 ه ش یا حداکثر به دوره حکومت بیشکین گرجی می رسانند در حالی که قدمت این شهر به دوره های ما قبل تاریخ و هزاره های اول قبل از میلاد مسیح می رسد

تاریخچه

در پیرامون مشگین‌شهر سنگ‌نبشته‌ای به زبان پارسی میانه منسوب به شاپور دوم ساسانی وجود دارد. سنگ‌نبشته مشگین‌شهر در ۱۵۰ متری غرب قلعه‌کهنه در کمرکش ارتفاع غربی درهٔ نوروز یاماجی در درون باغ نوروز قرار دارد. این سنگ‌نبشته امروزه به خاطر ویرانگری گنج‌جویان تقریباً از میان رفته‌است ولی نوشته‌های آن بررسی و ترجمه شده‌است. مضمون این نوشته در مورد فرمان و تاریخ ساخت قلعه‌کهنه‌است که به فرمان نرسه‌هرمزد نوشته شده‌است.
خیاو ،از دیر باز گذرگاه و پناهگاهی برای سوداگران و درماندگان بود. در سده های اولیه اسلامی مجاهدان و از جان گذشتگانی بودند که در سبلان سنگر می گرفتند. هرگوشه این سامان ، نشانه هایی از آن روزها را به یادگار دارد. حتی زمانهایی دورتر از آن روزگار ، مدنیتی ناشناخته و بزرگ در این حوالی بوده که همچنان دست نخورده زیر خاک مدفون است.
   « خیاو » در حاشیه سرزمینی افتاده است که روزگاری به اسم « آران » مشهور بود. این منطقه زبانی ویژه داشت که تا سده چهارم هجری با همه شگفتیها و آمیختگیهایش پایدار بود. سکه های به دست آمده از منطقه ، متعلق به چند دوره تاریخی به فاصله زمانی کوتاه و دراز و بیشتر مربوط به زمان اتابکان آذربایجان است. نخستین سکه ای که تازیان در آران زده اند متعلق به سال 90 هجری است. در این منطقه گورستانها و نشانه هایی از سالهای اولیه اسلامی به جای مانده است. از این رو ، خیاو یا مشکین شهر نیز آبادی اسم و رسم داری بوده است. هرچند در بیشتر کتابهای جغرافیای اسلامی نامی از آن برده نشده است ، اما حمدالله مستوفی در سال 740 هجری خیاو را قصبه ای خوانده و حد و مرزش را نشان داده است.
   خیاو در دوره صفویه بیشتر رونق گرفت به گونه ای که یکی از اولاد شیخ صفی شیخ حیدر حاکم و والی منطقه مشکین و برزند مغان در یکی از دره ها به دست مردی به اسم شیروان شاه قره باغی کشته شد.وی نوه دختری شاه صفی و نوه پسری شیخ صفی بود. شاه اسماعیل فرزند این مرد در خیاو به دنیا آمد. مدتی پس از حکومت عباس میرزا در آذربایجان ، خیاو توجه ایلات شاهسون را که در شرف قدرت گرفتن بودند جلب کرد. ییلاقهای شاهسونها در دامنه ساوالان رفته رفته گسترده تر شد و خیاو را مثل حلقه در میان گرفت. سپس کشتار و غارت آغاز شد مدتها این وضع اسفناک ادامه داشت تا سر انجام در زمان ناصرالدین شاه ، حاکمی به نام حسن علی خان جنرال وارد مشکین شهر شد و به شرارتها پایان داد. بدینگونه ، آرامش در خیاو حکم فرما شد. با آغاز مبارزات مردم در راه کسب مشروطیت روسیه تزاری هرج و مرج طایفه های شاهسون را به صلاح و صرفه خود ندید و به درخواست حکومت استبدادی وقت ، در صدد سرکوب طایفه های یاغی و عصیانگر شاهسون برآمد. چهار لشکر روسی از چهار طرف به سوی خیاو حرکت کردند. ژنرال « مدداوف » از اردبیل و « دالماچوف » از تبریز ، طوایف شاهسون را محاصره و آنها را وادار به تسلیم کردند.
   از مبارزان معروف راه مشروطیت ایران در خیاو می توان به «ملا امام وردی» روحانی برجسته و بارز اشاره کرد که در اردبیل به دار آویخته شد.
 

جاذبه های گردشگری مشکین شهر

سبلان:

نام این کوه از دو بخش «ساب» و «آلان» تشکیل شده‌است که به ترتیب به معنای «پیام» و «گیرنده» است یعنی «سبلان» به معنی «گیرنده پیام» است.

کوه سبلان در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشکین‌شهر واقع است. این کوه در طول جغرافیایی ۴۷ درجه و ۵۰ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۸ درجه و ۱۷ دقیقه شمالی قرار گرفته‌است. برای این کوه عظیم ۶۰ کیلومتر طول و ۴۵ کیلومتر پهنا تخمین می‌زنند و سطحی که به وسیله آن در آذربایجان قرار گرفته نزدیک به ۶۰۰۰ کیلومتر مربع است .

 

کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد، قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. کوه سبلان از مجموعه‌ای از ارتفاعات متعدد تشکیل شده که به موازات ارسباران ولی اندکی در شرق آن کشیده شده‌است. امتداد آن شرقی–غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آنرا به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند. در جنوب آن کوه بزقوش، که از سمت جنوب غربی به کوهستان سهند مربوط است، کشیده شده‌است.

قسمت شرقی کوه سبلان به قله آتشفشان سبلان که در بلندای ۴۸۱۱ متری قرار دارد، منتهی می‌شود. تمام قله‌های سبلان در همهٔ ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند.

 

 

در جبهه غربی قله سلطان و در کنار جانپناه، سنگی به شکل عقاب به نام قارتال (در ترکی آذربایجانی به معنی عقاب) قراردارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده‌است.این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به سوی شرق چرخانده‌است.

 

 

صعود به قله سبلان از جبهه اصلی (شمالی) ساده بوده و کوهنوردان معمولی به راحتی صعود تابستانه را در چند ساعت (صبح تا ظهر) انجام می‌دهند. جبهه جنوبی سخت‌ترین راه صعود به این قله می‌باشد که از سنگ‌های بزرگ تشکیل شده‌است.

 

 

قله سبلان به شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده و سند مالیکت آن از ارتفاع بالای سه هزار و ۶۰۰ متری قله سبلان به وسعت شش هزار و ۲۰۰ هکتار به نام سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده‌است.

 

آبهای گرم معدنی:

 

آبگرم قینرجه:

آبگرم قینرجه در 22 کیلومتری جنوب غربی شهرستان واقع شده است. چشمه اسیدی قینرجه از نوع کلرو سدیک با دمای 82 درجه و دبی 9 لیتر در ثانیه ، بعنوان داغترین چشمه آبگرم ایران دارای اهمیت زیادی است. مجتمع آب درمانی قینرجه به فاصله 500 متر از محل خروج آب در دو بخش زنانه و مردانه و هرکدام مجهز به استخر عمومی ، استخر کودک ، استخر آب سرد ، جکوزی ، سونای خشک ، سونای بخار ،رستوران عمومی ، کافه سنتی ، نمازخانه و سوئیت میباشد.

 

 

آبگرم شابیل:

چشمه شابیل در مسیر صعود به سبلان با دمای 49 درجه سانتی گراد و دبی 5 لیتر در ثانیه واقع است. مجتمع آب درمانی شابیل در دو طبقه شامل بخش های مجزای زنانه و مردانه و هرکدام مجهز به استخر ، سالن دوش ، رستوران ، سوئیت ، سونا و جکوزی احداث گردیده و آماده بهره برداری است.

 

 

آبگرم قوتورسویی:

این آبگرم در 24 کیلومتری شهر لاهرود و در 49 کیلومتری مشکین شهر واقع شده است.

این آب در ردیف آبهای معدنی سولفاته کلیسیک و گوگرد خیلی گرم است که آثار اسید سولفوریک آزاد دارد. این آبگرم خاصیت درمانی بسیاری برای اکثر امراض جلدی دارد.

 

سایر آبهای گرم:

      ـ چشمه سه گانه ایلاندو در ده کیلو متری جنوب شهرستان مشکین شهر که در ارتفاعات 1950 الی 2000 متری در مسیر انتهای جاده موئیل و در بستر سرشاخه های خیاو چایی با دبی قابل توجه در حال جوشش هستند. درجه اسیدی این چشمه در حدود 6 درجه و درجه حرارت آن 35 و برای بیماریهای عصبی مفید میباشد.

   ـ چشمه دودو در 13کیلو متری جنوب شهرستان مشکین شهر که همچون چشمه های ایلاندو در ارتفاعات 2000 الی 2100 متری سطح دریاهای آزاد در مسیر انتهای جاده موئیل و در بستر سرشاخه های خیاو چایی با دبی کمتر نسبت به ایلاندو است. درجه اسیدی آن حدود 6/5 و درجه حرارت 45 درجه و برای بیماریهای عصبی مفید است.

   ـ چشمه توش سو شابیل در 42 کیلو متری جنوب مشکین شهر با خواص مفید در امراض و بیماریهای کلیه و با قابلیت شرب و بهمراه گاز که در کنار چشمه آبگرم شابیل قابل دسترسی و استفاده است.

   ـ چشمه آب معدنی نوری کندی در 50 کیلو متری شمال مشکین شهر با خواص مفید در امراض بیماریهای کلیه ، سنگ مثانه با دبی خیلی کم و با قابلیت شرب و گاز دار که حدود 4 چشمه میباشد.

   ـ چشمه آبگرم موئیل در حدود 12 کیلو متری جنوب مشکین شهر با بیش از 8 دهنه در ارتفاع 2300 متری و درجه اسیدی حدود 5 و درجه حرارتی حدود 45 برای آرامبخش عصبی مفید است شامل چشمه اصلی ، استخرهای سنتی مردانه و زنانه ، قوتورسویی موئیل ، یئل سویی و آجی سو است.

   ـ چشمه ملک سویی در 15 کیلو متری جنوب مشکین شهر در کنار آبشار زیبای گور گور و چشمه آق سوء قرار دارد و درجه حرارت آن 45 درجه برای آرامبخش عصبی مفید است.

   ـ چشمه آب معدنی انزان در 22 کیلو متری غرب مشکین شهر با 6 دهانه خروجی ولی دبی پایین در مجاورت تنها جنگل سرسبز و فشرده سبلان و شکارگاه مربوط به آن در میان طبیعت بکر و زیبای حواشی روستای انزان واقع اند و از این جهت بنظر میرسد محل مناسبی برای جذب گردشگران از جاده اهر مشکین شهر که یکی از شریانهای ورودی استان میباشد. این منطقه زیبا و دال انگیز که با داشتن چشمه های آب معدنی ،ژرفای عمیق و معنا داری یافته است، عالیترین و جذاب ترین شکارگاه و تفرجگاه دامنه سبلان بشمار میرود . مجموع دبی در این چشمه ها حدود 1/2 لیتر در ثانیه و بیشتر از دبی چشمه های قهوه سویی ، گوز سویی و قره سوء سرعین است در کنار آب درمانی و لجن درمانی از ویژگیهای این مچموعه است.

 

 

پارک جنگلی مشکین‌شهر:

پارک جنگلی مشکین‌شهر در کناره غربی رود خیاوچای و به موازات آن در بالا دست رودخانه قرار دارد.
 

 

 

 

شیروان دره‌سی (دره شیروان):
یکی از یازده زیستگاه وحشی است که که در منطقه سبلان واقع شده‌است. شیروان دره‌سی حدودا در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و در نزدیکی لاهرود قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر و مساحت آنرا ۷۵ کیلومتر تخمین زده‌اند. شیروان دره سی دره عمیق و عریض است که بریدگی‌های دیواره‌های صخره‌ای، چشم انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده‌است وسنگها در آن به صورت تندیس هایی دیده می‌شوند که انسان فکر می‌کند هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده‌است. این دره از قسمت جنوب به دامنه شمالی سبلان (هرم) از شرق به جاده لاهرود - شابیل، از غرب به هوشنگ میدانی و از شمال به زمین‌های روستای قلچقلو منتهی می‌شود.

این زیستگاه محل زندگی دائمی و حوش متعددی چون خوک، روباه، گرگ، قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه‌ای، کبک، قمری و تعدادی پرندگان مهاجر می‌باشد.

 

 

 

 

هوشنگ میدانی:هوشنگ میدانی منطقه وسیع و مسطحی است که در دامنه شمالی سبلان و درارتفاع ۲۷۲۵ متری واقع شده و یکی از زیستگاه‌های وحش منطقه سبلان به شمار می‌رود. هوشنگ میدانی از طرف شمال به منطقه ساربانلار (سروان دره سی)، از طرف شمال شرقی و شرق به ارتفاعات ایشیق چیخماز (جایی که نور نمی‌رسد) و آب گرم شابیل و از جانب جنوب شرقی به دامنه سبلان و هرم و از جانب غرب به منطقه موئیل محدود است.

دخمه ها یا استودنهای بنه لر:

این دخمه ها در 26 کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و در بخش مشکین شرقی واقع شده اند.

 

معماری صخره ای لاهرود :

این معماری صخره ای که غار لاهرود هم نامیده می شود در شهر لاهرود در شرق و در 25 کیلومتری مشکین شهر قرار دارد. 

 

مناظر طبیعی تندیرلی و آیقار:

این مناظر خدادادی که در بهار تابستان سبز سبز و در زمستان پوشیده از برف هستند در دامنه سبلان در 14 کیلومتری جنوب مشکین شهر واقع شده اند. 

 

سد سبلان:

این سد در 40 کیلومتری شرق مشکین شهر و در بخش مشکین شرقی قرار دارد. دسترسی به این سد از جاده مشکین ـ اردبیل میسر می باشد. سد سبلان نقش بسیار مهمی را د رتامین آب اراضی اطراف بازی می کند. 

 

پارک داغلار باغی لاهرود :

این پارک در شهر لاهرود قرار دارد و مکانی بسیار زیبا برای تفریح و تفرج به شمار می رود. 

 

مناطق گردشگری شامات دوست بگلو و کوجنق :

دوست بگلو و کوجنق دو روستا در شمال مشکین شهر هستند که به علت غنای تاریخی و برخورداری از مناظر ناب طبیعی از مناطق مهم گردشگری مشکین شهر محسوب می شوند.

از دیگر دهکده های مهم و تاریخی مشکین می توان به موئیل در بخش مرکزی و اُنار در بخش شرقی اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مناطق تاریخی مشگین شهر

مقبره شیخ حیدر:

این بنا منصوب به شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل اول بوده ، مقبره یاد شده از قسمت بیرون به شکل برج مدور و از قسمت درون به شکل 12 ضلعی و در دو طبقه قسمت زیرین سردابه و قسمت فوقانی بصورت برج مدور با ارتفاع 5/18 متر و قطر 5/10 متر میباشد . این بنا از خارج با کاشیهای فیروزه ای رنگ معقلی به ایات 27،28،29 سوره فتح و همچنین لفظ جلال اله در اشکال مختلف و با خطوط کوفی بنائی مزین شده است در مورد قدمت بنا و تاریخ احداث آن اظهارات گوناگونی ابراز شده است که دونالد ویلبر معتقد است این بنا از آثار قرن هفت و هشت هجری قمری است و در دوره صفویه به تکمیل و کاشیکاری آن همت گماشته اند با توجه به تخریب کتیبه برجا مانده مقبره هیچ سند و مدرکی دال بر احداث این بنا در دست نبوده که در سالهای اخیر توسط آقای قوچانی کارشناس سازمان میراث فرهنگی کشور کتیبه موجود بر سر در ورودی این برج بازخوانی شده که آنرا به سال 731 هجری قمری یعنی دوره حکومت ابو سعید بهادر خان آخرین حکمران سلسله مغول درایران نسبت میدهد . و این بنا در تاریخ 18/4/1311 هجری شمسی تحت شماره 184 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و در سال 1380 طرح ساماندهی حریم بقعه شیخ حیدر در جلسه هیئت دولت به تصویب رسیده و این طرح شامل سه مرحله کلی تملک ،مرمت و اجرا . قسمتهای اجرا شده و یا در حال اجرا شامل رواقها ، مسجد جنت سرا ، موزه ،اداره ، قسمت تجاری و پارکینگ ، فروشگاه زنجیره ای ، سالن نمایشگاه کتاب ، سالن نمایشگاه صنایع دستی ، سالن آمفی تئاتر ، سالن پذیرایی ،فضای ارتباطی و مصلی میباشد .

 

 

 

قلعه قهقهه:

قلعه قهقهه در دهستان یافت از دهستان های بخش مرادلو و در نزدیک روستای کنچوبه و قره آغاج بوده و در فاصله 80 کیلومتری شمال مشکین شهر قرار دارد. قلعه قهقهه در منطقه قره داغ و با ارتفاع تقریبی 1200 متر از سطح دریا، دیوارهای بلند طبیعی و در میان صخره ها واقع شده است. دور تا دور قلعه پرتگاه خطرناک و عمودی شکل طبیعی بوده که گویی به دست بشر صخره ها پیرایش یافته است. وقایع و حوادثی که مورخین در مورد قلعه قهقهه ذکر کرده اند بیشتر مربوط به دوران صفویه است اما این بدان معنی نیست که قلعه در دوره صفویه ساخته شده است. طبق تحقیقات باستان شناسی به عمل آمده استقرار در این قلعه به دوران قبل از اسلام می رسد. از سال 1380 با همت مدیران میراث فرهنگی استان و میراث فرهنگی شهرستان در جهت احیاء و مرمت قلعه گام های مؤثری برداشته شده که اصلاح مسیر صعود به قلعه و مرمت سر در ورودی آن از جمله این اقدامات اساسی و حفاظتی است. کاوش های باستان شناختی قلعه جهت دسترسی به پلان تاسیسات درون قلعه و مرمت برج ها و باروهای دفاعی آن از جمله برنامه های آتی میراث فرهنگی است. راه ورودی این قلعه از ضلع شمالی آن می باشد که به عنوان یک قلعه نظامی مطرح بوده است. در دو طرف دروازه ورودی دو برج قرار دارد. عرض در ورودی 5/2 متر است و از جنس سنگ و آجر با طاق هلالی شکل که هنوز هم پابرجاست. این قلعه محل زندانی شدن فرزندان شاه طهماسب صفوی از جمله اسماعیل میرزا بوده است وشیخ احمد گیلانی نیز در این قلعه زندانی بوده و سروده شیخ احمد گیلانی در زندان قهقهه که به شاه طهماسب ارسال نموده بدین وصف میباشد . از گردش چرخ واژگون می گریم    و از جور زمانه بین که چون می گریم     با قد خمیده چون صراحی شب و روز    در قهقهه هم لیک خون می گریم         جواب شاه طهماسب: آن روز که کار تو همه قهقهه بود       با رای تو رای سلطنت صد مهه بود        این روز در این قهقهه با گریه بساز         کان قهقهه را نتیجه این قهقهه بود.

 کهنه قلعه:

 این قلعه در منطقه ای بر روی تپه طبیعی در قسمت غرب رودخانه خیاو چایی قرار دارد ارتفاع تقریبی آن 1416 متر از سطح آبهای آزاد و در طول جغرافیایی 47 درجه و 41 دقیقه و 22 ثانیه و 2 صدم ثانیه و عرض جغرافیایی 38 درجه و 24 دقیقه و 12 ثانیه در ضلع شمای دروازه اردبیل با بنای تقریباً مستطیل شکل بطول 250 متر و عرض 102 متر با مصالح سنگ ،چینه ،خشت خام با ملات گلی در ادوار مختلف ساخته شده و چندین بار مرمت و بازسازی شده است بنای اولیه این قلعه در شاپور دوم ساسانی در سال 337 میلادی بدستور نرسه هرمز حکمران ساسانی در خیاو به مدت 6 سال ساخته شده است وجود سنگ نبشه ای به خط پهلوی ساسانی در جبهه شمالغربی این بنا در فاصله 150 متری در آبراهه خیاو چایی واقع شده است، تاریخ بنایان گذاری قلعه را تا دوره ساسانی عقب برد ولی متاسفانه سنگ نبشته مزبور بر اثر عوامل طبیعی و انسانی تخریب و از بین رفته است و در سال 1345 توسط آقای کام بخش فرد باستانشناس زبر دست ایرانی شناسایی و تحت شماره 618 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است . مرمت و گمانه زنی فصل اول گروه باستانشناسی به سرپرستی آقای علی ولی نوری در سال 1366 بمدت 25 روز در کهنه قلعه انجام گرفت و در کاوشهای فصل دوم گروه باستانشناسی به سرپرستی آقای عقیل عابدی در سال 1367 در کهنه قلعه با وجود دیواری بزرگ در ضلع شرقی از نوع بقایای معماری سنگی و چینیه ای پی برده که در مدت خاکبرداریهای این فصل حدود 20 متر از طول دیوار مشخص شده و پهنای دیوار مزبور به عرض 10/2 متر میرسد . آن بخش از دیوار سنگی که تا اینجا شناخته شده ، نقشه آن منطبق با نقشه فعلی قلعه نیست و این موضوع بیانگر این است که دیوار قلعه ساسانی در این بخش براثر عوامل گوناگون فرو پاشیده و در بازسازی و یا بنیانگذاریها نقشه قلعه اندکی کوچکتر شده است در کاوشهای باستانشناختی در کهنه قلعه نشانه های از مواد فرهنگی سفالهای دست ساز و چرخ سازبرنگ نخودی و خاکستری و فلز مفرغ مربوط به عصر آهن سه بدست آمدت که منسوب به اقوامی است مشهور به اورارتور که در آستانه شکل گیری دولت ماد و در مواردی حتی پیش از آن در بیشتر نقاط آذربایجان که نشانه های از فرهنگ و تمدن آنها مشاهده شده است . در منابع یاد شده تاریخی که نادرشاه افشار هنگام بازگشت از دشت مغان مدتی در این قلعه اقامت داشته و این گفته تاریخی میرساند که قلعه یاد شده در حدود 300 سال پیش معمور و پابرجا بودن و در زمان قاجاریه و حتی دوره پهلوی اول بصورت پادگان سواره نظام استفاده میشده است . سنگ نبشته پهلوی ساسانی در نزدیک مشکین شهر و در دامنه شمالی قله سبلان در دره ای در کنار رودخانه خیاو سنگ نبشته ای به نام (سورشن داش) در سال 1345 کشف گردید که در 21 سطر برسینه سنگی عظیم نقر گردیده است، مشرف بر همین کتیبه قلعه ای بشکل مستطیل و تقریبا 230*110 متر طول و عرض وجود دارد که آثار فعلی مربوط به دوران اسلامی است و احتمالا بایستی در زیر آن آثار دوره ساسانی وجود داشته باشد، آقای دکتر گیردگروپ آلمانی این کتیبه را خواند. 1. از سطر اول تا سطر سوم تاریخ است. ماه هفتم و بیست و هفتم سال سلطنت اپور دوم ساسانی (267 سال پیش از اسلام) 2. از سطر 9-3 کتیبه از شخصی بنام ناسره هرمزد شهردار و حکمران یاد شده که 6 سال برای ساختن قلعه کار کرده است. 3. از سطر 9 تا 12 اندرز است، ناسره هرمزد در آن متذکر شده که شهریاران و بزرگان این اندرز را بخوانند. این کتیبه به علت مکان و زمانش و چون درآذزبایجان پیدا شده است اهمیت بیشتری دارد و پیش از آن کتیبه ای ساسانی در آذربایجا پیدا نشده است. در این کتیبه یک سبک نقاشی بخصوصی دیده می شود و احتمالا از علایم خانوادگی بوده است. طرح پیشنهادی احیاء و مرمت اثر: - احداث یک سایبان سوله ای شکل به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و نابودی کامل آن و حفظ سنگ سورشن داش. - تهیه یک نسخه کپی از سنگ نبشته جهت نگهداری و مطالعه در موزه مشکین شهر ضرورت دارد. - تهیه یک نسخه سنگ نبشته بروی یک سنگ شبیه سنگ اصلی از لحاظ جنس و شکل.

 

 

 

 

شهریری :

این محوطه در منتهی الیه دشت مشکین شهر و به فاصله 65 کیلو متری شمالغربی مرکز استان و در 35 کیلو متری شرق شهرستان مشکین شهر و در 2 کیلو متری شمال روستای پیر ازمیان و از توابع بخش مشکین شرقی واقع شده است این محوطه مشتمل بر :

الف : قلعه وسیع با دیوار دفاعی سنگی از نوع خشکه چین

ب: محلی در ارتباط با برگزاری آیین های مذهبی بنام مکتب اوشاقلاری ،دارای فضاهای معماری با دیوارهای سنگی از نوع استلهای منقوش به شکل انسان ج: گورهای باستانی متعدد از نوع کلان سنگی– گورکان – دایره ای شکل مگالتیک – صخره ایکه حدود 450 گور در این محل شناسایی شده است که این گورها در ابعاد گوناگون و متفاوت میباشد کوچکترین آنها 3/2 متر و بزرگترین آنها 8/2 متر میباشد

د: غار باستانی و تپه های متعلق به دوره های مختلف در محوطه لازم به یاد آوری است محوطه شهر یری قبلا به سال 1978 ق .م توسط هیئت چارلز برنی شناسایی و بررسی شده است وی معتقد است بعضی آثار تا هزاره سوم قبل از میلاد ، عصر آهن ، سفال خاکستری و نخودی و نارنجی قرار میگیرد . چارلز برنی تاریخ اکثریت گورهای این محل را هزاره دوم و اول قبل از میلاد می داند . همچنین با این تاریخ این محوطه را تا هزاره سوم متحمل میداند ولی آثاری از سکونت عصر برنز شناسایی نکرده است طی کاوشهای که توسط هیئت دکتر نوبری در آذر 1382 در این محل صورت گرفت اشیای با ارزش از داخل گورها کشف گردید


  

 

سایر آثار تاریخی:

 

دیو قالاسی در 5 کیلومتری روستای کویج روستای تاریخی انار قلعه ارشق در 30 کیلو متری شمالغربی مشکین شهرو در 2 کیلو متری شرق روستای دوست بگلو ،مقبره سید سلیمان در شهر فخرآباد ،مقبره سید جعفر در روستای انار، قبرستان تاریخی انار، حمام عدل، غار تاریخی لاهرود، کاروانسرای قانلی بولاغ ،چنار کهنسال اُنار، پل تاریخی دوجاق،

 


 
حل معضل بیکاری آرزوی دیرینه مردم مشکین شهر
ساعت ۱:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ تیر ،۱۳۸٩   کلمات کلیدی:

حل معضل بیکاری آرزوی دیرینه مردم مشکین شهر
 
مردم مشکین شهر با روی کار آمدن دولت نهم و دهم که با شعار عدالت و مهرورزی بر سر کار آمده بود انتظار دارد که در دور سوم سفر هیئت دولت به استان اردبیل در راستای عدالت و مهروزی طرح‌های نیمه ساخت و ناتمام را در سراسر استان و به ویژه منطقه مشکین شهر به مرحله اجرا درآورند.
از جمله این طرح‌ها تسهیل دربزرگراه مشکین شهر – اردبیل ، کارخانه سیمان ، منطقطه گردشگری گردولی راه آهن مشکین شهر ، فرودگاه مشکین شهر  ، احداث کارخانه صنایع تبدیلی مشکین شهر ، رادیو مشکین شهر ، احداث هتل ، توجه جدی به گردشگری و توریستی شهرستان و .....  تحقق این امر مهم اقتصادی تنها توجه جدی مسئولان عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی استان اردبیل و شخص رئیس دولت عدالت‌محور را می‌طلبد که امیدواریم توجه مسئولان به این امر مهم حیاتی و استراتژیک همانطوری که اخیرا در دو نقطه استان خوزستان در چزابه و شلمچه توسط دولت اقدامات خوبی صورت گرفته و مردم و جوانان از مزایای آن بهره‌مند هستند در آینده نزدیک به مرحله تحقق برسد.
با تقدیم احترامات
غلامرضا نورمحمد نصرآبادی
Gh.nasrabadi@gmail.com


 
مناطق تاریخی مشگین شهر
ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ اردیبهشت ،۱۳۸٩   کلمات کلیدی:

مناطق تاریخی مشگین شهر مقبره شیخ حیدر این بنا منصوب به شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل اول بوده ، مقبره یاد شده از قسمت بیرون به شکل برج مدور و از قسمت درون به شکل 12 ضلعی و در دو طبقه قسمت زیرین سردابه و قسمت فوقانی بصورت برج مدور با ارتفاع 5/18 متر و قطر 5/10 متر میباشد . این بنا از خارج با کاشیهای فیروزه ای رنگ معقلی به ایات 27،28،29 سوره فتح و همچنین لفظ جلال اله در اشکال مختلف و با خطوط کوفی بنائی مزین شده است در مورد قدمت بنا و تاریخ احداث آن اظهارات گوناگونی ابراز شده است که دونالد ویلبر معتقد است این بنا از آثار قرن هفت و هشت هجری قمری است و در دوره صفویه به تکمیل و کاشیکاری آن همت گماشته اند با توجه به تخریب کتیبه برجا مانده مقبره هیچ سند و مدرکی دال بر احداث این بنا در دست نبوده که در سالهای اخیر توسط آقای قوچانی کارشناس سازمان میراث فرهنگی کشور کتیبه موجود بر سر در ورودی این برج بازخوانی شده که آنرا به سال 731 هجری قمری یعنی دوره حکومت ابو سعید بهادر خان آخرین حکمران سلسله مغول درایران نسبت میدهد . و این بنا در تاریخ 18/4/1311 هجری شمسی تحت شماره 184 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و در سال 1380 طرح ساماندهی حریم بقعه شیخ حیدر در جلسه هیئت دولت به تصویب رسیده و این طرح شامل سه مرحله کلی تملک ،مرمت و اجرا . قسمتهای اجرا شده و یا در حال اجرا شامل رواقها ، مسجد جنت سرا ، موزه ،اداره ، قسمت تجاری و پارکینگ ، فروشگاه زنجیره ای ، سالن نمایشگاه کتاب ، سالن نمایشگاه صنایع دستی ، سالن آمفی تئاتر ، سالن پذیرایی ،فضای ارتباطی و مصلی میباشد . قلعه قهقهه قلعه قهقهه در دهستان یافت از دهستان های بخش مرادلو و در نزدیک روستای کنچوبه و قره آغاج بوده و در فاصله 80 کیلومتری شمال مشکین شهر قرار دارد. قلعه قهقهه در منطقه قره داغ و با ارتفاع تقریبی 1200 متر از سطح دریا، دیوارهای بلند طبیعی و در میان صخره ها واقع شده است. دور تا دور قلعه پرتگاه خطرناک و عمودی شکل طبیعی بوده که گویی به دست بشر صخره ها پیرایش یافته است. وقایع و حوادثی که مورخین در مورد قلعه قهقهه ذکر کرده اند بیشتر مربوط به دوران صفویه است اما این بدان معنی نیست که قلعه در دوره صفویه ساخته شده است. طبق تحقیقات باستان شناسی به عمل آمده استقرار در این قلعه به دوران قبل از اسلام می رسد. از سال 1380 با همت مدیران میراث فرهنگی استان و میراث فرهنگی شهرستان در جهت احیاء و مرمت قلعه گام های مؤثری برداشته شده که اصلاح مسیر صعود به قلعه و مرمت سر در ورودی آن از جمله این اقدامات اساسی و حفاظتی است. کاوش های باستان شناختی قلعه جهت دسترسی به پلان تاسیسات درون قلعه و مرمت برج ها و باروهای دفاعی آن از جمله برنامه های آتی میراث فرهنگی است. راه ورودی این قلعه از ضلع شمالی آن می باشد که به عنوان یک قلعه نظامی مطرح بوده است. در دو طرف دروازه ورودی دو برج قرار دارد. عرض در ورودی 5/2 متر است و از جنس سنگ و آجر با طاق هلالی شکل که هنوز هم پابرجاست. این قلعه محل زندانی شدن فرزندان شاه طهماسب صفوی از جمله اسماعیل میرزا بوده است وشیخ احمد گیلانی نیز در این قلعه زندانی بوده و سروده شیخ احمد گیلانی در زندان قهقهه که به شاه طهماسب ارسال نموده بدین وصف میباشد . از گردش چرخ واژگون می گریم و از جور زمانه بین که چون می گریم با قد خمیده چون صراحی شب و روز در قهقهه هم لیک خون می گریم جواب شاه طهماسب: آن روز که کار تو همه قهقهه بود با رای تو رای سلطنت صد مهه بود این روز در این قهقهه با گریه بساز کان قهقهه را نتیجه این قهقهه بود کهنه قلعه این قلعه در منطقه ای بر روی تپه طبیعی در قسمت غرب رودخانه خیاو چاری قرار دارد ارتفاع تقریبی آن 1416 متر از سطح آبهای آزاد و در طول جغرافیایی 47 درجه و 41 دقیقه و 22 ثانیه و 2 صدم ثانیه و عرض جغرافیایی 38 درجه و 24 دقیقه و 12 ثانیه در ضلع شمای دروازه اردبیل با بنای تقریباً مستطیل شکل بطول 250 متر و عرض 102 متر با مصالح سنگ ،چینه ،خشت خام با ملات گلی در ادوار مختلف ساخته شده و چندین بار مرمت و بازسازی شده است بنای اولیه این قلعه در شاپور دوم ساسانی در سال 337 میلادی بدستور نرسه هرمز حکمران ساسانی در خیاو به مدت 6 سال ساخته شده است وجود سنگ نبشه ای به خط پهلوی ساسانی در جبهه شمالغربی این بنا در فاصله 150 متری در آبراهه خیاو چایی واقع شده است، تاریخ بنایان گذاری قلعه را تا دوره ساسانی عقب برد ولی متلسفانه سنگ نبشته مزبور بر اثر عوامل طبیعی و انسانی تخریب و از بین رفته است و در سال 1345 توسط آقای کام بخش فرد باستانشناس زبر دست ایرانی شناسایی و تحت شماره 618 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است . مرمت و گمانه زنی فصل اول گروه باستانشناسی به سرپرستی آقای علی ولی نوری در سال 1366 بمدت 25 روز در کهنه قلعه انجام گرفت و در کاوشهای فصل دوم گروه باستانشناسی به سرپرستی آقای عقیل عابدی در سال 1367 در کهنه قلعه با وجود دیواری بزرگ در ضلع شرقی از نوع بقایای معماری سنگی و چینیه ای پی برده که در مدت خاکبرداریهای این فصل حدود 20 متر از طول دیوار مشخص شده و پهنای دیوار مزبور به عرض 10/2 متر میرسد . آن بخش از دیوار سنگی که تا اینجا شناخته شده ، نقشه آن منطبق با نقشه فعلی قلعه نیست و این موضوع بیانگر این است که دیوار قلعه ساسانی در این بخش براثر عوامل گوناگون فرو پاشیده و در بازسازی و یا بنیانگذاریها نقشه قلعه اندکی کوچکتر شده است در کاوشهای باستانشناختی در کهنه قلعه نشانه های از مواد فرهنگی سفالهای دست ساز و چرخ سازبرنگ نخودی و خاکستری و فلز مفرغ مربوط به عصر آهن سه بدست آمدت که منسوب به اقوامی است مشهور به اورارتور که در آستانه شکل گیری دولت ماد و در مواردی حتی پیش از آن در بیشتر نقاط آذربایجان که نشانه های از فرهنگ و تمدن آنها مشاهده شده است . در منابع یاد شده تاریخی که نادرشاه افشار هنگام بازگشت از دشت مغان مدتی در این قلعه اقامت داشته و این گفته تاریخی میرساند که قلعه یاد شده در حدود 300 سال پیش معمور و پابرجا بودن و در زمان قاجاریه و حتی دوره پهلوی اول بصورت پادگان سواره نظام استفاده میشده است . سنگ نبشته پهلوی ساسانی در نزدیک مشکین شهر و در دامنه شمالی قله سبلان در دره ای در کنار رودخانه خیاو سنگ نبشته ای به نام (سورشن داش) در سال 1345 کشف گردید که در 21 سطر برسینه سنگی عظیم نقر گردیده است، مشرف بر همین کتیبه قلعه ای بشکل مستطیل و تقریبا 230*110 متر طول و عرض وجود دارد که آثار فعلی مربوط به دوران اسلامی است و احتمالا بایستی در زیر آن آثار دوره ساسانی وجود داشته باشد، آقای دکتر گیردگروپ آلمانی این کتیبه را خواند. 1. از سطر اول تا سطر سوم تاریخ است. ماه هفتم و بیست و هفتم سال سلطنت اپور دوم ساسانی (267 سال پیش از اسلام) 2. از سطر 9-3 کتیبه از شخصی بنام ناسره هرمزد شهردار و حکمران یاد شده که 6 سال برای ساختن قلعه کار کرده است. 3. از سطر 9 تا 12 اندرز است، ناسره هرمزد در آن متذکر شده که شهریاران و بزرگان این اندرز را بخوانند. این کتیبه به علت مکان و زمانش و چون درآذزبایجان پیدا شده است اهمیت بیشتری دارد و پیش از آن کتیبه ای ساسانی در آذربایجا پیدا نشده است. در این کتیبه یک سبک نقاشی بخصوصی دیده می شود و احتمالا از علایم خانوادگی بوده است. طرح پیشنهادی احیاء و مرمت اثر: - احداث یک سایبان سوله ای شکل به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و نابودی کامل آن و حفظ سنگ سورشن داش. - تهیه یک نسخه کپی از سنگ نبشته جهت نگهداری و مطالعه در موزه مشکین شهر ضرورت دارد. - تهیه یک نسخه سنگ نبشته بروی یک سنگ شبیه سنگ اصلی از لحاظ جنس و شکل. سایر آثار تاریخی منطقه مشکین شهر : دیو قالاسی در 5 کیلومتری روستای کویج روستای تاریخی انار قلعه ارشق در 30 کیلو متری شمالغربی مشکین شهرو در 2 کیلو متری شرق روستای دوست بگلو مقبره سید سلیمان در شهر فخرآباد مقبره سید جعفر در روستای انار قبرستان تاریخی انار حمام عدل غار تاریخی لاهرود کاروانسرای قانلی بولاغ چنار کهنسال اُنار پل تاریخی دوجاق (شهریری ) این محوطه در منتهی الیه دشت مشگین شهر و به فاصله 65 کیلو متری شمالغربی مرکز استان و در 35 کیلو متری شرق شهرستان مشکین شهر و در 2 کیلو متری شمال روستای پیر ازمیان و از توابع بخش مشکین شرقی واقع شده است این محوطه مشتمل بر : الف : قلعه وسیع با دیوار دفاعی سنگی از نوع خشکه چین ب: محلی در ارتباط با برگزاری آیین های مذهبی بنام مکتب اوشاقلاری ،دارای فضاهای معماری با دیوارهای سنگی از نوع استلهای منقوش به شکل انسان ج: گورهای باستانی متعدد از نوع کلان سنگی– گورکان – دایره ای شکل مگالتیک – صخره ایکه حدود 450 گور در این محل شناسایی شده است که این گورها در ابعاد گوناگون و متفاوت میباشد کوچکترین آنها 3/2 متر و بزرگترین آنها 8/2 متر میباشد د: غار باستانی و تپه های متعلق به دوره های مختلف در محوطه لازم به یاد آوری است محوطه شهر یری قبلا به سال 1978 ق .م توسط هیئت چارلز برنی شناسایی و بررسی شده است وی معتقد است بعضی آثار تا هزاره سوم قبل از میلاد ، عصر آهن ، سفال خاکستری و نخودی و نارنجی قرار میگیرد . چارلز برنی تاریخ اکثریت گورهای این محل را هزاره دوم و اول قبل از میلاد می داند . همچنین با این تاریخ این محوطه را تا هزاره سوم متحمل میداند ولی آثاری از سکونت عصر برنز شناسایی نکرده است طی کاوشهای که توسط هیئت دکتر نوبری در آذر 1382 در این محل صورت گرفت اشیای با ارزش از داخل گورها کشف گردید


 
السلام علیک یا ابا عبد الله الحسین (ع)
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ آذر ،۱۳۸۸   کلمات کلیدی:


 
مشکین ‌شهر دیار کوهپایه سبلان
ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٩ فروردین ،۱۳۸۸   کلمات کلیدی:
مشکین ‌شهر دیار کوهپایه سبلان

شهرستان مشکین‌ شهر که در دامنه‌های کوه سبلان قرار دارد به عنوان دیار کوهپایه‌ای سبلان معروف است و در دل این رشته جبال خودنمایی می‌کند.


مشکین‌ شهر بعد از اردبیل بزرگ‌ترین شهر استان اردبیل است که در 92 کیلومتری شمال غرب اردبیل و در سمت شمال سبلان قرار گرفته است.
سلسله کوه‌های سبلان سه قله معروف دارد که قله بزرگ‌تر به سلطان‌ساوالان مشهور بوده و ارتفاع آن 4 هزار و 811 متر از سطح دریاست، دو قله دیگر آن هرم و کسری نام دارد و در قله اصلی سبلان نیز دریاچه‌زیبایی خودنمایی می‌کند.
هوای منطقه مشکین ‌شهر در بهار، تابستان و پاییز معتدل و خنک است و رودهای مهم این شهر خیاوچای، مشکین‌چای، انارچای، قره‌سو، اهرچای و ... است.
مشکین‌ شهر بهشت عشایر ائل‌سون است و هر ‌سال در فصل تابستان چادرهای رنگارنگ ایل، منظره بدیع و دلپذیری را در منطقه به وجود می‌آورد.
آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این دیار شامل سنگ نبشته ساسانی، مقبره شیخ حیدر، قلعه قهقهه، دیو‌ قلعه‌سی، کهنه‌قلعه، قلعه ارشق، محوطه تاریخی شهریری، پارک جنگلی مشکین‌ شهر، زیستگاه هوشنگ‌میدانی و قره‌گول، شیروان‌دره‌سی،دامنه سبلان و دریاچه زیبای قله سبلان، تاکستان انگور، طاووس‌گولی، آتاگلولی، قلعه بربر، کاروانسرای قانلوبلاغ، امامزاده سید سلیمان فخرآباد است که هر سال میلیون‌ها گردشگر را به سوی خود فرا می‌خواند.
در کنار این زیبایی‌ها مشکین ‌شهر با آب‌های گرم و معدنی خود نیز تن خسته و رنجور مهمانان خود را نوازش می‌کند و به آنها آرامش می‌بخشد.
در مشکین‌ شهر 9 دهنه چشمه آبگرم معدنی معروف وجود دارد که می‌توان به آب معدنی قوتورسویی، شابیل، موئیل سویی، ایلان‌دو، گورگور، ملک‌سویی، قینرجه و آغ‌سو اشاره کرد.
چشمه آبگرم معدنی قینرجه در 16 کیلومتری مشکین‌ شهر و در نزدیکی روستای موئیل قرار دارد، آب این چشمه گرم و سوزان است و دمای آن 83 تا 86 درجه است، از آب این چشمه برای درمان بیماری‌های پوستی، دردهای عصبی و روماتیسمی استفاده می‌شود، این چشمه داغ‌ترین چشمه آب معدنی جهان است و از این نظر در دنیا بی‌نظیر است.
چشمه آبگرم شابیل در 27 کیلومتری لاهرود در دامنه تپه واقع شده است و حرارت آن 48درجه و ظاهری زلال، شفاف، کمی ترش‌مزه، بی‌رنگ و نیز کمی بودار دارد، این آب گرم به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک برای درمان پادرد و کمردرد مفید است.
چشمه قوتورسویی نیز از مشهورترین چشمه‌های مشکین ‌شهر در دامنه سبلان واقع شده و در 48 کیلومتری این شهرستان قرار داد، ظاهر آب زلال، شفاف، کمری ترش‌مزه و بودار است، آب این چشمه به خاطر داشتن گوگرد بسیار، اسیدی است و برای درمان بیماری‌های پوستی و چربی مفید است.
اما مشکین‌ شهر با سوغاتی‌هایی نظیر عسل، شیر، فراورده‌های لبنی و آش محلی از مسافران و گردشگران خود پذیرایی می‌کند و از صنایع دستی این دیار نیز می‌توان به ورنی، فرش کله‌قوچی و کناره، قالی ابریشمی و جاجیم، گلیم، پالاز، نمد‌، معرق چوب و سفالگری اشاره کرد.
یکی از نقاط شگفت‌انگیز و مرموز کوهستان افسانه‌ای سبلان دریاچه دیدنی و اسرار‌انگیز «آت‌گلی» است و در شرق مشکین ‌شهر و در محیطی با طراوت و دل‌انگیز جای گرفته و همچون مادر اسرارآمیزش سبلان، راز و رمز بسیاری در خود نهاده است، که نفس حیاط‌‌بخش بهار طراوت وصف‌ناپذیری به این دریاچه و اطراف دل‌انگیزش می‌بخشد و رقص ماهیان گوناگون در صفحه زلال و شفاف آن جریان حیاط را به روشنی نمایان می‌کند.
اما در خطه زیبا و دل‌انگیز مشکین‌ شهر دره دل‌ربای «خیاوچای» و پارک جنگلی در جنوب شرقی مشکین‌شهر، دره بسیار طولانی و خوش‌منظری است که چشم‌ هر بیننده و مسافری را می‌نوازد.
پارک خرم و نشاط ‌انگیز مشکین‌ شهر به لحاظ داشتن ده‌ها هزار اصله درخت میوه از جمله گردو، گیلاس، آلبالو و تامین علوفه هزاران راس دام، محل باطراوت و دل‌گشایی برای تفرج و گذران اوقات فراغت اهالی شهر و هزاران مسافر طبیعت‌دوست فراهم کرده است.
شیروان‌دره‌سی در شرق مشکین ‌شهر پدیده‌ای هوش‌ربا و حیرت‌انگیز و یکی از نادرترین عمارت طبیعت دل‌فریب در دامنه شورانگیز سلطان ساوالان است.
دره سهمناک و صعب‌العبور شیروان دره‌سی که در قسمت زیرین آبگرم شابیل در 20 کیلومتری شرق مشکین‌شهر و در حصار دو دیواره طولانی سنگی واقع شده است یکی از شاهکارهای شگرف است که هر بیننده صاحب فکر را مدهوش چیره‌دستی و هنرمندی آفریننده آن می‌کند و انسان را در اسرار عبرت‌آموز آن مبهوت می‌کند.
اما از دیگر مناظر بکر این سرزمین بساط شورانگیز ییلاق خوش‌منظر قینرجه است، این ییلاق همه‌ساله در فصول معتدل و گرم هزاران مهمان طبیعت‌دوست را در آغوش گرم خود با مهر تمام نوازش می‌دهد؛ ییلاق قینرجه که هوایش عطر نشاط را از نفس گرم سبلان سرد به ارمغان می‌آورد، سفره هزار رنگ محیطش از برکت بی‌انتهای این منبع برکات، شاداب و فرح‌بخش است.
خطه خیال‌انگیز و باصفای مشکین ‌شهر این روزها با آغوش پرنقش و نگار خود آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی است تا خاطرات خوش و ماندگاری را برای آنها رقم بزند.


 
← صفحه بعد صفحه قبل →